OKOLICE KRAKOWA: Doliną Wisły z krakowskich Dębnik do Czernichowa

Dodano 26 grudnia 2020 przez aplikację iPhone
OKOLICE KRAKOWA: Doliną Wisły z krakowskich Dębnik do Czernichowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

197414
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.9
  • Dystans: 60,0 km
  • Czas trwania: 9 h 59 min
  • Średnia prędkość: 6 km/h
  • Przewyższenie: 35,51 m
  • Suma podejść: 498,4 m
  • Suma zejść: 497,86 m
  • Data: 5 września 2020
1114444
Skałki Piekarskie i miejsce widokowe na Tyniec
1114445
punkt widokowy Tyniec Wisła i skałki
1114446
Staw Jeziorzany
1114447
Pracownia ceramiki Magdy Gary
www.glasswoodme.eu
1114448
Cukiernia piekarnia "u Walerii" w Czernichowie
1114449
MOR Pozowice
1120099
Skałka Okrążek – pomnik przyrody
1120100
Prom do Tyńca
Piekary - Tyniec (możliwy przewóz rowerów), Facebook: MotorowkiKrakow, tel. +48663-644-557
1120156
Uwaga! Tymczasowy objazd
1120157
Stacja Muzeum Czernichów Główny
1120158
Kawiarnia "Cudowne lata"
1120159
Opactwo benedyktynów w Tyńcu
Zaczynamy w krakowskich Dębnikach leżących po prawej stronie Wisły, dawnej wsi włączonej do Krakowa w 1909 r. W krajobrazie tej klimatycznej dzielnicy dominuje wieża modernistycznego kościoła św. Stanisława Kostki. Jedziemy trasą rowerową po wałach wiślanych, podziwiając widoki dzielnicy Zwierzyniec położonej po przeciwnej stronie Wisły z klasztorem sióstr norbertanek. Przed Mostem Zwierzynieckim przy naszej trasie znajduje się Park Edukacji Globalnej „Wioski Świata” stworzony przez salezjanów, gdzie warto zajrzeć w czasie wycieczki albo przyjechać tu specjalnie innym razem. Przejeżdżamy Mostem Zwierzynieckim na drugą stronę Wisły i dojeżdżamy do trasy rowerowej prowadzącej po lewobrzeżnych wałach wiślanych. Towarzyszą nam malownicze widoki na Zamek w Przegorzałach, a dalej klasztor oo. kamedułów na Bielanach otulony Lasem Wolskim.

Kiedy kończy się trasa po wałach, musimy wjechać na ul. Mirowską, którą przejedziemy pod autostradą A4 i dojedziemy nią do Piekar (na tym odcinku jest umiarkowany ruch samochodowy, trzeba jednak szczególnie uważać, jadąc z dziećmi). W Piekarach skręcamy nad Wisłę i dojeżdżamy do przejścia promowego na Tyniec (w sezonie prom funkcjonuje codziennie i przewozi także rowery). Przed nami roztacza się niezwykła panorama opactwa benedyktynów w Tyńcu, która będzie nam teraz towarzyszyła przez dłuższy fragment szlaku. Jedziemy polną drogą (miejscami utwardzoną) wzdłuż Wisły pośród szuwarów, wapiennych Skałek Piekarskich i stawów, a później trawiastym wałem. Szczególnie malowniczy zakątek tworzy Skałka Okrążek – pomnik przyrody, wysokości 20 m z dwoma skalnymi cyplami, które opadają do starorzecza Wisły.

Na wysokości wsi Ściejowice zwracają uwagę stawy rybne, które porastają różnokolorowe grzybienie (Nymphaea) – potocznie zwane liliami wodnymi lub nenufarami. Za Ściejowicami skręcamy z wału w drogę asfaltową i przejeżdżamy przez Jeziorzany, by po przejechaniu kilku osiedli znowu skręcić w kierunku wałów już we wsi Wołowice. Równolegle do wałów biegnie spokojna uliczka. Ukryły się tu dwa ciekawe miejsca. Pod nr Wołowice 520 działa Galeria sztuki i fraktalnia artystyczna, gdzie powstają unikatowe przedmioty z drewna i zabawki (https://qp.pl). Tuż obok, pod adresem Wołowice 218 odwiedzimy Pracownię ceramiki Magdy Gary z małym sklepikiem, gdzie możemy kupić albo zamówić do domu autorskie dzieła sztuki – wyroby ceramiczne, biżuterię, a także niebanalne przedmioty ze szkła (www.glasswoodme.eu). Jedziemy jeszcze pół kilometra równolegle do wałów, potem droga skręca w prawo, ponownie oddalając się od Doliny Wisły. Pojedziemy przez centrum wsi Wołowice drogami o niedużym natężeniu ruchu, by znowu skręcić w kierunku rzeki i przejechać ok 1 km trawiastym wałem do zakola Wisły.

Tu musimy odbić od wału, by dojechać do centrum Czernichowa od strony ul. Tynieckiej, skręcając w ul. Nad Wisłą. Wspinamy się na wzgórze z gotyckim kościołem pw. św. Trójcy, który jest sercem i ikoną krajobrazową tego uroczego miasteczka. Teraz czeka nas zjazd do promu. Po drodze mijamy Stację Muzeum Czernichów Główny, stworzoną przez pasjonata kolei, Roberta Stefaniuka, który postanowił ratować przed zniszczeniem zabytkowy tabor i eksponaty kolejowe. Promem przekraczamy Wisłę i za chwilkę jesteśmy już na jednej z tras VeloMałopolska – Wiślanej Trasie Rowerowej (WTR). We wsi Pozowice możemy odpocząć przy Miejscu Obsługi Rowerzystów. Ta wieś, należąca do gminy Skawina, była od XIII do początku XIX w. własnością opactwa tynieckiego. Zachowała się tu drewniana dzwonnica z lat 20. XIX w. Warto także zobaczyć jedną z najstarszych w regionie figur sakralnych. Piękna kamienna, trzykondygnacyjna kapliczka pochodzi z 1777 r.

Z Pozowic wracamy w kierunku Krakowa za znakami WTR. Trasa aż do doliny rzeki Skawinki prowadzi drogami o niskim natężeniu ruchu przez wsie Facimiech, Ochodza i Kopanka. Wjeżdżamy na wał Skawinki. Rzekę przekraczamy mostem pieszo-rowerowym i wjeżdżamy na wał wiślany, jadąc prosto do Tyńca (uwaga – na tym odcinku trwają jeszcze prace budowlane przy trasie na wale wiślanym, dlatego, jeśli przejazd jest zamknięty, musimy wybrać objazd do Tyńca przez Podgórki Tynieckie – ul. Tyniecką i ul. Bogucianką). Warto także zjechać ze szlaku i zaglądnąć do Skawiny, by zobaczyć zabytkowy Rynek z reprezentacyjnym Ratuszem miejskim z 1903 r. – dziełem architekta Władysława Ekielskiego.

Spod opactwa benedyktynów w Tyńcu do centrum Krakowa pojedziemy już tzw. Trasą Tyniecką – Bursztynowym Szlakiem Greenways (znowu w związku z remontami w okolicach autostrady A4 może czekać nas dłuższy objazd do toru kajakarstwa górskiego). Wycieczkę możemy zakończyć w ogródku dębnickiej kawiarni „Cudowne Lata” położonej tuż przy wałach wiślanych, przyjaznej dla rowerzystów oraz wszystkich pokoleń mieszkańców i turystów.

AUTORKA TRASY: DOMINIKA ZARĘBA
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta