Ojcowski Park Narodowy

Dodano 8 listopada 2016 przez plik GPX
Ojcowski Park Narodowy
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

89360
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 8,2 km
  • Przewyższenie: 116,22 m
  • Suma podejść: 522,62 m
  • Suma zejść: 522,62 m
  • Data: 8 listopada 2016
  • Lokalizacja: Ojców
534829
Do Jaskini Ciemnej zielonym szlakiem
534830
Do Jaskini Ciemnej zielonym szlakiem
534831
Na zielonym szlaku....
534832
Góra Okopy-punkt widokowy
Góra Okopy to jedno ze wzgórz nad Doliną Prądnika. Prowadzi przez nią ciekawa ścieżka przyrodnicza - od Jaskini Ciemnej. Z kilku miejsc na trasie możemy oglądać panoramę Doliny Prądnika; znajdują się w tych punktach tablice informacyjne. Poniżej szczytu są dwie jaskinie - Okopy Wielka Dolna i Okopy Górna. Na wzgórzu widać ślady wałów osady założonej w XII i użytkowanej do XIV wieku. Być może założył ją Konrad Mazowiecki, aby zdobywać stąd Kraków. Istnieją również przypuszczenia, że w tej właśnie osadzie ukrywał się król Władysław Łokietek, nie zaś w jaskini.
534833
Zielony szlak
534834
Wzgórze Okopy
534835
Zielonym szlakiem w kierunku Skał Koronnych
534836
Widok na Ojców-okolice Bramy Krakowskiej
534837
Zielony szlak-okolice Góry Koronnej
534838
Góra Koronna-informacja
534839
Wejście do Jaskini Ciemnej
Jaskinia Ciemna jest uważana za największą jaskinię pod względem wielkości komory na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Pierwsze ślady człowieka (kultura prądnicka), obozującego u wejścia obecnie nazywanego Oborzyskiem, pochodzą sprzed ok. 125 tys. lat. Łącznie z nim jaskinia ma 230 m długości.
Znajduje się na wysokości ok. 65 m nad dnem Doliny Prądnika. Przed wejściem usytuowano zrekonstruowane obozowisko neandertalczyków oraz platformę widokową z widokiem na Dolinę Prądnika i wznoszącą się tuż obok charakterystyczną skałą wapienną zwaną Rękawicą lub Pięciopalcówką. Jaskinia składa się z jednej olbrzymiej komory, 80 m długości, 20 m szerokości i 10 m wysokości, która u końca zwęża się i przechodzi w tzw. tunel. Zamieszkują ją nietoperze (głównie podkowiec mały), ćmy, białe wije oraz pająki sieciarze jaskiniowe (Meta menardi).
Środkową część komory zdobią wielkie kopulaste stalagmity, których wysokość sięga 1 m. Strop jest pokryty licznymi stalaktytami rurkowymi. W 1924 r. jaskinia została wpisana do rejestru zabytków.
Wejście do jaskini a dokładnie dawną część zwaną Oborzyskiem Wielki można już zobaczyć stojąc w Bramie Krakowskiej czy też siedząc przy Źródełku Miłości.
UWAGA! Bilety nie są sprzedawane przez przewodnika przy jaskini.
Jaskinia znajduje się w połowie szlaku zielonego prowadzącego przez zbocze tuż przy "Budce Przewodnika"
534840
Okolica Jaskini Ciemnej
Aby dostać się pod wejście do Jaskini Ciemnej na samym początku należy udać się w stronę kasy biletowej znajdującej się na dnie doliny u wylotu szlaku zielonego.
Po zakupie biletu należy udać się w stronę jaskini oznakowanym szlakiem zielonym, dość ciężką ścieżką pnącą się ostro w górę.
Polecamy po zwiedzeniu jaskini dalszą pieszą wędrówkę w górę zielonym szlakiem - czekają tam piękne widoki na całą Dolinę Prądnika.
534841
Wawrzynowy Dół - Informacja
534842
Góra Koronna - Widok na Bramę Krakowską
534843
Przed Jaskinią Ciemną
534844
Skała Rękawica
Rękawica, zwana też Pięciopalcówką lub Białą Ręką – wybitna skała o charakterystycznym kształcie. Zbudowana jest z jurajskich wapieni. Znajduje się w środkowej części Doliny Prądnika, na jego zachodnim zboczu w masywie Góry Koronnej i wznosi się ok. 85 m powyżej dna doliny.

Nazwa skały związana jest z legendą, według której podczas jednego z najazdów tatarskich ludność okoliczna szukała schronienia w Jaskini Ciemnej, wejście do której znajduje się w pobliżu. Jednak Tatarzy penetrowali dolinę poszukując ludności. Wówczas Bóg zasłonił wejście do jaskini własną ręką, ratując w ten sposób ludzi od śmierci lub haniebnej niewoli. Rzeczywiście, skała składająca się w górnej części z 5 palczastych kolumn, przypomina swoim kształtem dłoń. Jest dobrze widoczna zarówno z dna doliny, jak i ze szlaku turystycznego prowadzącego przez Górę Koronną.
534845
Z Jaskini Ciemnej w kierunku Ojcowa
534846
Wawrzynowy Dół
534847
Zejście z Jaskini Ciemnej w kierunku Skały Krukowskiego
534848
Ojców
534849
Ojców-wieczorem
534850
Ojców-Bazar Warszawski
Muzeum Regionalne PTTK
"Bazar Warszawski"

Muzeum mieści się w zabytkowym, dziś, drewnianym budynku zbudowanym jako pensjonat w końcu XIX w. Obiekt otrzymał nazwę "Bazar Warszawski" i tak nazywa się do dziś. Po pożarze w 1976 roku został odbudowany siłami społecznymi przy dużym udziale PTTK i zagospodarowany w 1988 roku. Przy odbudowie zachowane zostały wszystkie elementy drewnianego budownictwa ojcowskiego w stylu zwanym szwajcarsko-ojcowskim.

Muzeum w Ojcowie zorganizowało Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (PTK) w 1908 roku. Mieściło się początkowo w budynku bramnym XIV-wiecznego zamku, gdzie przetrwało z przerwami aż do końca 1988 roku. inicjatorem był działacz PTK Stanisław Jan Czarnowski. Prowadząc prace archeologiczne w Ojcowie, zgromadził zbiory, które stały się zalążkiem przyszłego muzeum. Otwarcie Muzeum Regionalnego PTTK nastąpiło w 1951 roku. W 1988 roku Muzeum przeniesiono do ,,Bazaru Warszawskiego".

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.