Niedzieliska – Trójkąt Trzech Cesarzy

Dodano 11 lipca 2013 przez plik GPX
Niedzieliska – Trójkąt Trzech Cesarzy
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

25063
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.6
  • Dystans: 12,7 km
  • Przewyższenie: 74,53 m
  • Suma podejść: 148,07 m
  • Suma zejść: 84,99 m
  • Data: 11 lipca 2013
  • Lokalizacja: Polska, śląskie, Jaworzno
136297
mini82
Początek trasy znajduje się w Niedzieliskach (mapa 2), przez którą przebiegają razem szlaki: czarny (trasa nr 473) i czerwony (trasa nr 482). Szlak żółty kieruje się drogą polną w kierunku południowym do niewielkiego parkingu na końcu ul. Podwale. Po lewej stronie pracowniczy ogród działkowy POD „Warpie”. My skręcamy w prawo w dół w ul. Bogusławskiego, a na jej końcu po dojechaniu do ul. Piekarskiej w lewo. Po prawej stronie widzimy zabudowę przemysłową – budynek transformatorowni szybu Leopold (106). Przejeżdżamy do przejścia podziemnego pod Trasą Śródmiejską (mapa 6), ostrożnie!!! zjeżdżamy w dół pochylnią dla niepełnosprawnych i przejeżdżamy na drugą stronę. Jedziemydalej ul. Piekarską. Za zakrętem po lewej stronie budynek Szkoły Podstawowej nr 6 (25) i lekko pod górę do skrzyżowania. Tutaj po lewej stronie zabytkowa zabudowa Jerozolimy (26). Uwaga! Jadąc w odwrotnym kierunku po przejechaniu pod Trasą Śródmiejską przejeżdżamy przez ul. Piekarską i wjeżdżamy od razu w ul. Działkową. Jedziemy najpierw drogą ceglaną, a następnie po kostce granitowej do końca pod górę do ul. Podwale. Tu skręcamy w lewo i dalej cały czas prosto do szlaków czarnego i czerwonego. Za przejściem podziemnym skręcamy w lewo i jedziemy dalej ul. Ławczaną.

Po lewej stronie znajduje się niewielki pomnik-obelisk (21) upamiętniający śmierć w czasie wojny światowej gwardzisty Janka Martyniaka. Dojeżdżamy do dawnego przejścia przez zlikwidowany tor kolejowy. Pokonujemy je i dalej jedziemy na prawo ul. Towarową, a następnie po przekroczeniu Alei Piłsudskiego, ul. Wilczą objeżdżamy os. Podłęże i docieramy do lasu. W tym miejscu ma początek czerwony szlak (trasa nr 479) do Jelenia. Jadąc dalej ul. Wilczą dotarlibyśmy do pomnika przyrody (22). Nasza trasa skręca w prawo do lasu, po przekroczeniu czynnego toru kolejowego (Uwaga!) kierujemy się w stronę Osiedla Stałego. Po lewej stronie za ścianą lasu znajduje się zabudowa Wesołego Miasteczka i Kolonii Artur. Nasza trasa pokrywa się tutaj ze ścieżką edukacyjną na terenie kompleksu leśnego wokół Elektrowni Jaworzno III. Dojeżdżamy do ul. Inwalidów Wojennych i skręcamy w lewo (mapa 1). Poprawej stronie tereny, na których znajdował się utworzony 15 czerwca 1943 r. podobóz hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W latach 1947-49 funkcjonował tu utworzony 23 kwietnia 1947r. decyzją Biura Politycznego KC PPR Centralny Obóz Pracy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Przeznaczony był dla Łemków i Ukraińców przesiedlanych ze swoichziem, którzy podejrzani byli o współpracę lub sympatyzowanie z OUN i UPA.

Udając się w prawo ul. Inwalidów Wojennych dojedziemy do Szkoły Muzycznej przed którą Obelisk - Młodocianym Więźniom Politycznym 1951-1956 (94). Po kilkuset metrach przejeżdżamy ostrożnie przez tory kolejowe i dojeżdżamy do ul.Wojska Polskiego. Za ul. Energetyków z prawej strony dochodzi czarny szlak (trasa nr 472), z którym jedziemy (mapa 5) aż do ul. Promiennej. Tu w lewo odbija czarny szlak, a jednocześnie dochodzi szlak niebieski (trasa nr 28). Razem ze szlakiem niebieskim jedziemy prosto ul. Wojska Polskiego. 300 m za torami kolejowymi nasz szlak skręca w prawo w ul. Mysłowicką, natomiast szlak niebieski biegnie prosto ul. Wojska Polskiego do Mysłowic. My jedziemy lasem przez około 1000 m, a następnie drogą gruntową w kierunku rzeki Przemszy. Przejeżdżamy pod wiaduktem (mapa 1) drogi S1 nad brzegiem Przemszy do granicy z Sosnowcem. Dalej bez szlaku jedziemy wzdłuż rzeki, by osiągnąć miejsce określane jako „Trójkąt Trzech Cesarzy”, czyli znany z historii zbieg granic trzech państw: Rosji, Prus i Austrii (90). Miejsce, w którym Biała i Czarna Przemsza łączą się ze sobą tworząc rzekę Przemszę, leży obecnie na terenie Sosnowca, gdyż w 1953 r. wchodząca w skład Jaworzna dawna graniczna osada Jęzor została przyłączona do tego miasta. Z tego powodu po stronie dawnego zaboru austriackiego nie ma żadnego obelisku upamiętniającego to szczególne miejsce. Jadąc brzegiem rzeki należy uważać, by nie ześlizgnąć się do wody - w najniebezpieczniejszy miejscu zabudowana została barierka zabezpieczająca.
Trasę poleca
MCKiS w Jaworznie

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta