Nagłowice - Nieznanowice - Nagłowice

Dodano 23 maja 2023 przez aplikację Android
Nagłowice - Nieznanowice - Nagłowice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

302493
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 80,2 km
  • Czas trwania: 6 h 0 min
  • Średnia prędkość: 13,33 km/h
  • Przewyższenie: 104,33 m
  • Suma podejść: 1 589,82 m
  • Suma zejść: 1 637,22 m
  • Data: 23 maja 2023
  • Lokalizacja: Polska, świętokrzyskie, Nagłowice
1657348
Dwór w Nagłowicach
Nagłowice od początku XV wieku związane były z rodziną Rejów, a poeta Mikołaj Rej stał się ich dziedzicem około 1545 roku. Na miejscu dawnego dworku Mikołaja Reja, stoi obecnie inny dwór, murowany, wzniesiony przez Walewskich pod koniec XVIII wieku. Urządzono w nim Muzeum Dworek Mikołaja Reja, w którym ukazano m.in. związki pisarza z Nagłowicami. Dwór otacza zabytkowy park w stylu angielskim, w którym rosną stare dęby.
1657349
Pałac Radziwiłłów w Nagłowicach
W 1938 r. książę Michał Radziwiłł wybudował obszerny pałac, który połączył z dworkiem Walewskich. Budynek pałacu ustawiono prawie pod kątem prostym i w pewnym oddaleniu od dworku. Jest to neoklasycystyczna, piętrowa budowla zbudowana na planie prostokąta. Od strony północnej i południowej w osi siedmioosiowych elewacji wznoszą się monumentalne czterokolumnowe portyki. W elewacji frontowej do wejścia prowadzą wysokie półkoliste schody. W pałacu mieści się obecnie Ośrodek Teatralno -Edukacyjny Fundacji Studio TM.
1657350
Kościół pw. św. Marcina i św. Jakuba w Cierno-Żabieniec
Największym zabytkiem wsi jest kościół pw. św. Marcina i św. Jakuba. Kościół wybudowany był w 1595 r a w następnych stuleciach wielokrotnie przebudowywany. Budynek świątyni jest murowany na planie krzyża, tynkowany. Nawa dwuprzęsłowa, z prostokątnym prezbiterium i dwiema kwadratowymi kaplicami po jej bokach pochodzącymi z połowy XVIII wieku.
1657351
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Mikołaja w Oksie
Świątynia ufundowana została zapewne w latach 60. XVI wieku przez Mikołaja Reja, jako zbór kalwiński a ukończony w 1570 przez jego syna - Andrzeja. W 1678 została przejęta przez katolików. Kościół jest budowlą murowaną, wybudowany na planie krzyża greckiego, składa się z jednoprzęsłowych, prostokątnych ramion: nawy, kaplic bocznych i prezbiterium. Prawdopodobnie w świątyni jest pochowany ojciec literatury polskiej – Mikołaj Rej
1657352
stawy rybne w Rzeszówku
1657353
Dwór w Rzeszówku
Dwór w Rzeszówku wybudowany został prawdopodobnie w połowie XIX wieku. Po 1945 r. dwór wraz otaczającym go parkiem i budynkami gospodarczymi został przejęty przez Skarb Państwa i przekazany do użytkowania przez PGR. W wyniku wieloletnich zaniedbań budynek dworu zamienił się w ruinę i jego obecny stan techniczny nie pozwala na renowację a jedynie odbudowę na podstawie istniejącej dokumentacji. Aktualnie, dzięki Fundacji Ratowania Zabytkowego Parku w Rakoszynie, prowadzone są prace porządkujące teren w parku dworskim w Rzeszówku, rozpoczęto także prace przy rekonstrukcji części dworu tj. alkierza południowego.
1657354
Willa w Lipnie
W Lipnie znajduje się willa z 1910 r. w otoczeniu parku z przełomu XVIII/XIX w. Po wojnie w willi przez wiele lat funkcjonowała szkoła podstawowa jednak w 2013 r. zapadł wyrok zasądzający zwrot majątku spadkobiercom przedwojennego właściciela Borysa Schona
1657355
Leśna droga
droga przecinająca masyw leśny między Przygradowem a Rząbcem zapewni urozmaicone podłoże. Miejscami jedzie się ubitą ziemią, miejscami piachem a miejscami po kamieniach. Nie zabrakło też przeszkód wodnych, których nie bardzo dało się ominąć z powodu grząskich poboczy. Na szczęście dało się przejechać bez przygód.
1657356
Leśna droga
Zdecydowanie doradzam skręcić w w lewo. Wiodąca na wprost droga, którą ja pojechałem, po kilkuset metrach praktycznie całkowicie zanika. Nikłe pozostałości ścieżki usiane są często, doskonale zamaskowanymi, pułapkami wodnymi lub błotnymi a rower często trzeba przenosić ponad leżącymi kłodami drzew.
1657357
Punkt 10
Na tych, którzy zdecydowali się kontynuować jazdę opisaną wcześniej ścieżką, czeka następna niespodzianka. Drogę przecina szeroki pas bagnistego terenu przez który przepływa rzeczka Czarna Struga. Jedyne wyjście to powrót albo szukanie suchych wysepek i przeprawa na drugi brzeg po przerzuconych nad rzeczką podejrzanych pniach drzew. Z rowerem w rękach nie jest to zbyt komfortowe
1657358
Dwór w Rząbcu
Dwór z 1920 roku. Przebudowany został na potrzeby szkoły. Po likwidacji w 2008 r. szkoły, po przeprowadzonym remoncie w byłym dworku od 2015 r, funkcjonuje świetlica.
1657359
ruiny Pałacu Karskich w Nieznanowicach
W miejscowości znajduje się pałac z przełomu XIX i XX wieku, otoczony rozległym parkiem. Po pożarze nie został odbudowany i obecnie znajduje się w stanie ruiny. Wejście do parku otaczającego ruiny zastawia betonowe ogrodzenie, dodatkową przeszkodą jest masa pokrzyw rosnących między drogą a ogrodzeniem.
1657360
Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Koniecznie
Stojący po dzień dzisiejszy kościół został zbudowany w latach 1796-1812 a do czasów obecnych wielokrotnie remontowany. Trójprzęsłową nawę kończy nieco węższe, jednoprzęsłowe prezbiterium, rozbudowane ok.1900 roku. W ołtarzu głównym – obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem – z końca XVIII w.
1657361
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Kossowie
Wzniesiona w 1765 r. świątynia jest budowlą drewnianą, jednonawową, posiadającą konstrukcję sumikowo – łątkową. Kościół jest orientowany. Posiada prezbiterium mniejsze od nawy, trójbocznie zamknięte, z boku przylega do niego zakrystia. Z przodu nawy znajduje się kruchta. Świątynia nakryta jest dachem dwukalenicowym, złożonym z gonta, na dachu jest umieszczona ośmioboczna wieżyczka blaszana na sygnaturkę. Zwieńcza ją dach hełmowy z latarnią.
1657363
Kwilina
W Kwilinie znajduje się dwór, którego jednak, pomimo podjętych prób, nie udało mi się zobaczyć. Szukając go natrafiłem za to na miejsce rekreacyjne wokół oczka wodnego powstałego wokół źródła zasilającego pobliski staw
1657365
ruiny Pałacu Potockich w Chlewicach
We wsi Chlewice zobaczyć można pałac/dwór Potockich pochodzący z XIX w. Potoccy nabyli wieś w 1876 r., kiedy to dobra chlewickie zostały wystawione na licytację. Jeszcze do niedawna w pałacu mieściła się szkoła podstawowa. Obecnie budynek będący własnością prywatną popada w ruinę. Pałac otoczony jest zdziczałym parkiem. Ruiny pałacu są dostępne jednakże gęsto rosnące samosiejki bardzo utrudniają widok jak i dojście.
1657367
Dwór w Trzcińcu
Pod koniec XIX wieku Trzciniec należał do Seweryna Borkiewicza, powstańca styczniowego, radcy i prezesa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Kielcach. Wybudował on w latach 1897-99 dwór, który zachował się do dziś. To dwukondygnacyjny bezstylowy budynek z gzymsem między parterem a piętrem. W dworze mieścił się w nim sklep - obecnie opuszczony. Bezpośrednio przy dworze znajduje się pasieka więc podejście do niego wiąże się z pewnym ryzykiem.
1657368
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzcińcu
W latach 1928-1935 wybudowano w Trzcińcu drewnianą kaplicę, która w 1959 r. została rozbudowana i zamieniona na niewielki drewniany kościół. Był on wzniesiony na planie prostokąta, z niewysoką wieżą.
1657369
Kościół św. Stanisława w Rakoszynie
Wzniesiona w 1779 r. modrzewiowa świątynia jest budowlą jednonawową, konstrukcji zrębowej z węższym i niższym, zamkniętym wielobocznie prezbiterium. Budowlę pokrywa dwuspadowy dach z wieżyczką na sygnaturkę z 1922 r. We wnętrzu – obraz patrona świątyni św. Stanisława, w barokowym ołtarzu głównym (poł. XVIII w.) obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, w górze „Oko Opatrzności Bożej”, a także współczesne wizerunki św. Maksymiliana, zabytkowa kamienna chrzcielnica.
1658047
Konfiguracja trasy
Obecna wycieczka jest pierwszą z trzech zaplanowanych po terenie województwa świętokrzyskiego, które znajdują się wewnątrz czworoboku utworzonego przez Chęciny, Włoszczową, Szczekociny i Jędrzejów. Na trasie uwzględnione zostały interesujące mnie obiekty a te, które się nie załapały, przewidziane zostały w planach dwóch następnych wycieczek. Stąd taki a nie inny wygląd trasy. Teren po którym się poruszałem generalnie jest płaski, na trasie nie znajdowała się żadna większa miejscowość, wiosła głównie przez wioski, pola uprawne, łąki i dość dużą ilość lasów. Wycieczkę rozpocząłem w Nagłowicach od parkingu przylegającego do zespołu dworsko-parkowego, w którym znajduje się m.in. dworek z Muzeum Mikołaja Reja oraz pałac Radziwiłłów. Być może była to jedna z ostatnich okazji zobaczyć ten zespół, gdyż zapadły już decyzje dotyczące zwrotu majątku odebranego Radziwiłłom, kwestią sporną jest jaka część tego majątku ma zostać zwrócona. Po obejrzeniu tego zespołu ruszyłem w drogę mając na celu obejrzenie wytypowanych obiektów, głównie zabytkowych kościołów i dworków. W obejrzeniu kościołów nie widziałem większego problemu, gdyż na ogół są dostępne, przynajmniej z zewnątrz, obawy miałem natomiast co do możliwości zobaczenia wytypowanych obiektów świeckich np. dworków. W sumie nie było tak źle bo na 10 wytypowanych obiektów nie udało mi się zobaczyć tylko dwóch dworków tj. w Kwilinie i Jaronowicach. Pozostałe obiekty udało mi się zobaczyć albo z bezpośredniej odległości albo chociaż zza ogrodzenia jak w przypadku ruin pałacu w Nieznanowicach. Ciężko też mówić, że udało mi się zobaczyć ruiny pałacu Potockich w Chlewicach, gdyż był tak zarośnięty, że przez liście mało co było widzieć a podejście bliżej nie tylko nic nie dawało ale narażało na wdepnięcie w pamiątkę po poprzednikach. Drogi, którymi się poruszałem między wybranymi miejscowościami generalnie były asfaltowe. Na dobrą sprawę jedynym złym odcinkiem, po którym jechałem, to droga prowadząca przez masyw leśny między Przygradowem a Rząbcem. Początkowo znośna, w miarę jazdy stawała się coraz bardziej zarośnięta i w pewnym momencie jechało się bardziej na przełaj przez las na azymut niż choćby po ścieżce. W dodatku drogę zagrodziła rzeczka z bagnistymi brzegami, którą można było pokonać jedynie po powalonych i wzbudzających wątpliwości co do trwałości pniach drzew. Na pewno drogą tą drugi raz bym nie jechał i zdecydowanie odradzam ją innym. Pozostałe fragmenty trasy były zdecydowanie lepsze. Poruszałem się głównie lokalnymi drogami, na których ruch samochodów był mały. Największy ruch panował na drodze nr 78 łączącej Jędrzejów ze Szczekocinami ale na szczęście wzdłuż nich prowadziły ścieżki rowerowe.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Dolina środkowej Pilicy
Dolina środkowej Pilicy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają:...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta