Mszana Dolna - Kamienica - Mszana Dolna

Dodano 2 lutego 2023 przez rysowanie
Mszana Dolna - Kamienica - Mszana Dolna
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

286590
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 79,9 km
  • Przewyższenie: 388,23 m
  • Suma podejść: 1 233,88 m
  • Suma zejść: 1 233,61 m
  • Data: 4 września 2019
  • Lokalizacja: Mszana Dolna
1577762
Dwór w Mszanie Dolnej
Po zakupieniu w 1905 r. majątku, Krasińscy przebudowali stary dwór, nadając mu charakter angielskiego „cottage” i był on jednym z najbardziej oryginalnych dokonań architektonicznych w tym regionie. Krasińsy mieszkali w nim do końca wojny. Po zakończeniu II wojny światowej majątek został znacjonalizowany. W 1946 roku we dworze umieszczono Gimnazjum Rolnicze, a w 1950 Zasadniczą Szkołę Zawodową. W 1956 roku rozpoczął działalność Państwowy Młodzieżowy Zakład Wychowawczy, funkcjonujący do dzisiaj. Pod koniec lat 60. XX wieku w celu przystosowanie budynku do pełnienia nowej funkcji, przeprowadzono generalny remont, w wyniku którego dwór Krasińskich zatracił całkowicie cechy stylowe. Zniknęły wówczas ozdobne balkony, podcienia, taras od strony parku.
1577763
Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie
Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jurkowie wybudowano w 1913 r. według projektu J. Tarczałowicza. Świątynia jest dobrze zachowaną, trójnawową bazyliką z transeptem, o ciekawej konstrukcji zrębowej Nad nawą główną znajduje się dach dwuspadowy, natomiast nad prezbiterium i ramionami transeptu - dachy wielospadowe. Ołtarz główny z 1920 r. z obrazem patronki kościoła ma charakter neoromański. Neoromańskie są także ołtarze boczne z 1932 r., w jednym z nich umieszczono wizerunek twarzy Chrystusa.
1577764
Dwór w Słopnicach
Obecny wygląd dworu w Słopnicach jest zapewne wynikiem przebudowy, jaką przeprowadzono po zniszczeniach podczas rabacji galicyjskiej w połowie XIX wieku. Dwór jest budowlą murowaną, parterową. Założony został na planie prostokąta. Wejście usytuowane na osi fasady frontowej prowadzi przez ganek wsparty na dwóch kolumnach. Nad nim trójkątny naczółek. Całość nakryta dachem siodłowym z naczółkami, łamanym, niegdyś krytym gontem, obecnie blachą. Dwór jest własnością prywatną.
1577765
kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Słopnicach
Wybudowany w latach 1774 -1776 r. kościół św. Andrzeja w Słopnicach to drewniana świątynia wzniesiona według zasad konstrukcji zrębowej z wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Nie posiada wieży, a jedynie niewielką wieżyczkę na sygnaturkę. Do głównej bryły kościoła przylega piętrowa zakrystia, kaplica św. Józefa i od frontu niski przedsionek z pulpitowym daszkiem. Wewnątrz na uwagę zasługuje m.in. znajdujący się w ołtarzu głównym malowany na desce obraz „Święta rozmowa” z 1637, XVIII wieczna ambona oraz rokokowe obrazy z XVIII wieku.
1577766
znak drogowy
znak informujący o 17% podjeździe może albo złamać ducha albo wyzwolić przypadku chęć sprawdzenia się. Tak czy inaczej liczba robi wrażenie.
1577767
Przełęcz Stopnicka - widok na południe
1577768
znak drogowy
po podjeździe drogą o nachyleniu 17% czeka zjazd drogą o nachyleniu tylko 15%
1577769
„Nowy dwór” w Kamienicy
Wybudowany w latach trzydziestych XIX wieku klasycystyczny kamienicki dwór, wkrótce został przez Marszałkowicza powiększony i przebudowany w stylu empire. Powstał na rzucie złożonym z trzech części – parterowego korpusu głównego i przylegających do niego po obu stronach piętrowych skrzydeł bocznych, mocno wysuniętych ryzalitowo przed lico fasady głównej. Od strony frontowej skrzydła zostały połączone kolumnadą, przebiegającą przez całą długość korpusu głównego. Wszystkie skrzydła nakryte dachami czterospadowymi krytymi gontem. W nowym dworze mieszczą się pokoje gościnne i sala konferencyjna Ośrodka Szkoleniowo-Turystycznego „Dworek Gorce”.
1577770
Stary dwór w Kamienicy
stary dwór, wzniesiony przez Józefa Kirchnera przed 1830 rokiem, posiada typową formę klasycystycznego dworku polskiego. Murowany z cegły, prostokątny, z gankiem wspartym na dwóch kolumnach (obecnie zachowała się tylko jedna), nakryty wysokim gontowym dachem. Przy jednej z fasad bocznych zachowane resztki dawnej drewnianej werandy. Dworek w bardzo złym stanie technicznym.
1577771
Spichlerz w Kamienicy
w dawnym spichlerzu urządzono kawiarnię. Kawiarnia jednak zamknięta z powodu remontu.
1577772
budynek dawnej poczty w Kamienicy
parterowy, nakryty wysokim mansardowym dachem łamanym, z portykiem kolumnowym od frontu. Niegdyś portyk poczty wspierały trzy kolumny, obecnie po renowacji otrzymał cztery, zgrupowane parami. "Stara Poczta" pełni rolę stołówki i sali bankietowej Ośrodka Szkoleniowo-Turystycznego „Dworek Gorce”.
1577773
kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie, powszechnie nazywany jest „kościołem partyzanckim”, to drewniana świątynia będąca kościołem pomocniczym parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Budowę kościoła rozpoczęto w 1958 roku a jego poświęcenie odbyło się w 1963 roku. Jest to budowla współczesna, ale nawiązująca do tradycyjnych form budownictwa drewnianego w tym rejonie. Budynek ma konstrukcję zrębową, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium i jedną nawą. W jego przedniej części znajduje się czworoboczna wieża o konstrukcji słupowej, z nadwieszoną izbicą, przykryta blaszanym hełmem, stylizowanym na barokowy. Nad głównym wejściem do kościoła umieszczona jest drewniana figura Serca Pana Jezusa, wyrzeźbiona przez Aleksandra Lisowskiego.
1577774
potok Kamienica
1577775
Przełęcz Przysłop - widok w kierunku południowym
1577776
kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Lubomierzu
Kościół wybudowano w latach 1913-1914 a w latach 1934-1936 do kościoła, składającego się początkowo jedynie z nawy i prezbiterium. dobudowano wieżę. Kościół jest drewniany, orientowany, czyli z głównym ołtarzem zwróconym w kierunku wschodnim. Nawa zbudowana jest w konstrukcji zrębowej, a góruje nad nią nowsza wieża konstrukcji słupowej. Niskie, zamknięte wielobocznie prezbiterium otacza przydaszek kryty blachą. Do głównej bryły kościoła przylegają od północy kruchta i zakrystia. Na wieży sygnaturowej znajduje się niewiadomego pochodzenia dzwon zabytkowy z 1773 roku, zaś na dzwonnicy dwa dzwony ufundowane w 1966 roku.
1577777
Folwark Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej
Centrum Konferencyjno-Bankietowe FOLWARK STARA WINIARNIA ma swoją siedzibę w lamusie, najstarszym z zachowanych obiektów w dawnym zespole dworskim Krasińskich. Lamus dworski zwany też „Kasztelanką” ponoć powstał z wykorzystaniem murów kasztelu – starego dworu obronnego z XVI wieku.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 4 września 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Zdjęcia te oraz krótkie opisy pod nimi nie mają zastępować przewodnika, mają tylko uświadomić, że takie miejsca istnieją i może na tyle zaciekawią, że skłonią jeśli nie do powtórzenia całej trasy to do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem odwiedziłem południową część Beskidu Wyspowego graniczącą z Gorcami. Podczas tej wycieczki za wiele do zwiedzania nie miałem w planach, było za to sporo wspinania się pod góry. Na dobrą sprawę były tylko trzy podjazdy ale za to wszystkie trzy konkretne. Najbardziej konkretny był na Przełęcz Słopnica, gdzie znak drogowy ostrzegał o nachyleniu wynoszącym 17%. Oczywistym jest, że nachylenie takie nie było na całym podjeździe ale na tych mniej stromych odcinkach też małe nie było i podjazd wymagał dużego samozaparcia aby nie zejść z roweru. Nagrodą był za to wspaniały widok z punktu widokowego znajdującego się w pobliżu przełęczy. Dwa pozostałe podjazdy może i były bardziej łagodne ale też wymagały włożenie trochę wysiłku w pokonanie ich. Ale jak to się mówi, kij ma dwa końce. Trud włożony w pokonanie podjazdów wynagradzany był pięknymi widokami z wierzchołków wzniesień lub ich zboczy, nagrodą były też wielokilometrowe zjazdy w doliny. Jak już wspomniałem, na trasie zbyt wiele do zwiedzania nie było. Na pewno wartym uwagi był zespół dworski w Kamienicy, warto także się zatrzymać choć na chwile przy 4 drewnianych kościołach. Poza wymienionymi obiektami na trasie znajdowały się także dwa dwory. Dwór w Mszanie Dolnej po przeprowadzanych remontach jest bezstylowy natomiast dwór w Słopnicy w czasie wycieczki aktualnie właśnie był remontowany.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Gorczański Park Narodowy
Gorczański Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa szczegółowo przedstawia obszar całego Gorczańskiego Parku Narodowego wraz z enklawami. Na mapie, poza typową treścią turystyczną, zaznaczono: zasięgi lasów i borów górnoreglowych i dolnoreglowych, starodrzewia świerkowe, jodłowe i bukowe,...

Mapa Gorce
Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta