Młodopolska Małopolska

Dodano 7 stycznia 2015 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

53487
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Samochód
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.2
  • Dystans: 203 km
  • Przewyższenie: 177,1 m
  • Suma podejść: 57,48 m
  • Suma zejść: 214,36 m
  • Data: 7 stycznia 2015
  • Lokalizacja: Kraków, Biecz, Zakopane, Poręba Wielka
311062
Zakopane – Muzeum J. Kasprowicza na Harendzie
Zakopane – Muzeum J. Kasprowicza na Harendzie
Jan Kasprowicz (1869-1926) był nie tylko znanym poetą i szanowanym profesorem Uniwersytetu Lwowskiego, ale i wesołym towarzyszem wieczorów w zakopiańskich kawiarniach, w których bywał ze S.Żeromskim, L. Staffem czy Witkacym.
Kiedy w 1923 r. kupił willę na Harendzie, osiadł tutaj na stałe. Zamieszkał w niej wraz ze swoją żoną, Marią z domu Bunin. Jego willa na Harendzie – a od 1950 r. muzeum jemu poświęcone, znajduje się w połowie drogi między Zakopanem a Poroninem. Wejście do niej prowadzi przez werandę, z której roztacza się wspaniały widok na pobliskie góry. Założenie willi opiera się na wzorach typowej chałupy góralskiej z sienią, „izbą czarną” i "Izbą białą".
W pokojach muzeum utworzonego przez Marię Kasprowicz eksponowane są pamiątki po poecie i jego rodzinie. Wnętrza mieszkalne zachowano w takim stanie, w jakim pozostawiła je zmarła w 1968 r. żona poety. W salonie zwracają uwagę portrety Kasprowiczów malowane pastelami przez Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz maska pośmiertna poety autorstwa Stanisława Gąsienicy-Sobczaka Johyma. Na ścianach pokoi można podziwiać dzieła znanych artystów z przełomu wieków.
Obok willi znajduje się granitowe Mauzoleum, gdzie spoczywają Maria i Jan Kasprowiczowie.
Tekst: Barbara Sanocka, maj 2008

MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl)
311063
Poręba Wielka – Muzeum W. Orkana
Poręba Wielka – Muzeum W. Orkana
Wieś rozsławił Władysław Orkan. Rozpoczął on budowę domu (obecnego muzeum) w 1903 r.. Wprowadził się do niego dwa lata później.
W testamencie Orkan przekazał swój dom na cele społeczne.
Władysław Orkan (1875-1930) to pseudonim pisarza. W rzeczywistości nazywał się Franciszek Xawery Smaciarz. Po nauce w krakowskim gimnazjum św. Jacka powrócił do rodzinnej wsi.
Poświęcił się pracy literackiej, a potem również działaniom na rzecz regionu. Związany był ze środowiskiem krakowskim, szczególnie z Ignacym Maciejowskim – „Sewerem”, i Władysławem Przerwą-Tetmajerem. Twórczość Orkana obejmująca powieści, dramaty i wiersze, dotyczyła aktualnych wówczas problemów społeczno-obyczajowych wsi.
Do domu Orkana wiedzie aleja wysadzana jaworami, wśród których stoi kapliczka, wystawiona przez matkę pisarza jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót syna z wojny. Drewniany dom, wzniesiony według wzorów góralskiej sztuki budowlanej, został ozdobiony przez przyjaciela Orkana, Jana Bulasa. W parterowym domu z dużym poddaszem można zobaczyć niewielką ekspozycję etnograficzną oraz pokój matki pisarza, w którym zachowały się jeszcze meble z pierwotnego wyposażenia. Na piętrze mieszczą się pokoje gościnne oraz weranda, na której lubił wypoczywać pisarz.
Tekst: Barbara Sanocka, maj 2008

MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl)
311064
Biecz – pomnik S. Wyspiańskiego
Biecz – pomnik S. Wyspiańskiego
311065
Kraków – Muzeum „Rydlówka”
Kraków – Muzeum „Rydlówka”
Znajdujący się na terenie dawnej wsi Bronowice Małe (obecnie w granicach Krakowa) dom – zwany dzisiaj „Rydlówką” – zbudował w 1985 dla swojej rodziny malarz Włodzimierz Tetmajer. W tym czasie, położona tuż pod miastem wieś była często odwiedzana przez krakowskich artystów. Zainteresowani barwnym podkrakowskim folklorem i wiejskim krajobrazem malarze szukali tu tematów do swoich obrazów.
Do historii dom Tetmajera przeszedł przede wszystkim jako miejsce, odbyły się uroczystości weselne poety Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Zainspirowany owym wydarzeniem i towarzyszącą mu atmosferą dramat Stanisława Wyspiańskiego Wesele, został powszechnie uznany za jedno z największych arcydzieł polskiej literatury.
Opuszczone w 1903 r. przez Tetmajera domostwo pięć lat później kupił Lucjan Rydel i po czteroletniej przebudowie wprowadził się do niego wraz z rodziną. Poeta mieszkał w nim do swojej śmierci w 1918 r.
W grudniu 1968 r. budynek „Rydlówki” zajął się od ognia w nieszczelnej instalacji kominowej. Po gruntownej restauracji został on 21 listopada 1969 r. otwarty jako Muzeum Młodej Polski pod patronatem Oddziału Krakowskiego PTTK. Dom – dworek żyje dzięki Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa.
Tekst: Krzysztof Magnowski, maj 2011

MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl)
311066
Kraków – Muzeum J. Mehoffera
Kraków – Muzeum J. Mehoffera
Dom przy ul. Krupniczej to muzeum powstałe w domu artysty, którego wnętrza urządzono w sposób jak najbardziej zbliżony do stanu z okresu, kiedy mieszkał tutaj Józef Mehoffer z rodziną. Zachowano pierwotne przeznaczenie pokoi, a także częściowo wyposażono je w autentyczne przedmioty i dzieła należące do artysty.

Obecne wnętrza urządzono, a niektóre z nich wiernie odtworzono według zachowanych zdjęć i obrazów oraz wskazówek rodziny. Wyposażono je w meble i dzieła sztuki – dary i depozyty rodziny, a także w eksponaty ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego w Krakowie. Dzięki starannej aranżacji wnętrz oddany został klimat epoki. Atmosferę prywatnego domu współtworzą obrazy, na których sportretowana została żona artysty. Bardzo interesujący jest także znajdujący się za domem ogród, który w 2003 r.został odnowiony. Dziś nawiązuje on układem do nadanego mu niegdyś przez Józefa Mehoffera, i między innymi z tego względu stanowi przedłużenie ekspozycji.

Tekst: Barbara Sanocka, maj 2010
MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl).
311067
Kraków – Pałac Sztuki
Kraków – Pałac Sztuki
311068
Kraków – Collegium Maius
Kraków – Collegium Maius
311069
Kraków – Kamienica Szołayskich
Kraków – Kamienica Szołayskich
311070
Kraków – kościół oo. Franciszkanów
Kraków – kościół oo. Franciszkanów
311071
Kraków – bazylika Wniebowzięcia NMP (Mariacka)
Kraków – bazylika Wniebowzięcia NMP (Mariacka)
311072
Kraków – „Jama Michalika”
Kraków – „Jama Michalika”
311073
Kraków – Teatr im. J. Słowackiego
Kraków – Teatr im. J. Słowackiego
311074
Kraków – kościół pw. Świętego Krzyża
Kraków – kościół pw. Świętego Krzyża
311075
Kraków – Dom Długosza
Kraków – Dom Długosza
311076
Kraków – kościół św. św. Michała Archanioła i Stanisława „Na Skałce”
Kraków – kościół św. św. Michała Archanioła i Stanisława „Na Skałce”

Kościół na Skałce jest drugim – obok Wawelu – miejscem spoczynku słynnych Polaków. W podziemiach kościoła pochowani zostali m.in. Jan Długosz, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Czesław Miłosz. W 1079 r. w wyniku sporu z królem Bolesławem Śmiałym zginął na Skałce śmiercią męczeńską biskup krakowski, św. Stanisław ze Szczepanowa.
Paulinów sprowadził do Krakowa z Jasnej Góry w 1472 r. kanonik krakowski ks. Jan Długosz.
Skałeczny kościół jest trójnawową bazyliką, zbudowaną na planie prostokąta i przekrytą sklepieniem kolebkowym z lunetami. Nawa główna jest tej samej szerokości co prezbiterium, przy którym od południa mieści się dawny skarbiec (obecnie muzeum) i biblioteka, a od północy – zakrystia i oratorium zakonne.
W ołtarzu głównym, ozdobionym rzeźbami aniołów oraz stiukową glorią, znajduje się przedstawienie św. Michała Archanioła strącającego Lucyfera, pędzla Tadeusza Kuntze.
Na dziedzińcu przed kościołem warto zwrócić uwagę na niedawno odnowioną sadzawkę św. Stanisława z XVII-wiecznym kamiennym ogrodzeniem.
Tekst: Barbara Sanocka, maj 2008

MATERIAŁ POCHODZI ZE STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl)
311242
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Młodopolska Małopolska prowadzi przez miejsca związane z historią epoki Młodej Polski, przybliżając informacje na temat małopolskich postaci tworzących w tym okresie. Szlak ma zasięg regionalny i prowadzi przez powiat powiat krakowski, powiat tatrzański, powiat gorlicki, powiat nowotarski, powiat tarnowski. Szlak Młodopolska Małopolska to oferta nie tylko dla miłośników literatury, ale także osób zainteresowanych poszukiwaniem niematerialnego dziedzictwa Małopolski.

Opracowanie: Karolina Fidyk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Beskid Makowski (Średni)
Beskid Makowski (Średni) - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Wokół Babiej Góry
Wokół Babiej Góry - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.