Majówkowy spacer po Wzgórzach Trzebnickich

Dodano 1 maja 2015 przez rysowanie
Majówkowy spacer po Wzgórzach Trzebnickich
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

58245
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 15,1 km
  • Przewyższenie: 83,67 m
  • Suma podejść: 125,6 m
  • Suma zejść: 154,22 m
  • Data: 2 maja 2015
  • Lokalizacja: Trzebnica
339720
WZGÓRZA TRZEBNICKIE
339722
Stacja PKP - Trzebnica
Tu rozpoczęliśmy naszą pieszą wędrówkę w nieznane. Przejazd z Wrocławia-Mikołajów do Trzebnicy zajął nam 45 minut.
339723
Kościół św. Piotra i Pawła (rzymskokatolicki), ul. Kościelna
Neogotycki kościół św. św. Piotra i Pawła wybudowany w 1835 r., byl dawniej kościołem ewangelickim. Po zakończeniu II wojny światowej w kościele znajdował się magazyn ogumienia i części zamiennych do samochodów ciężarowych. W 1987 roku kościoł został przekazany parafii rzymskokatolickiej.
339724
Droga Lawendowa
Droga równoległa do ulicy Obornickiej, będąca przedłużeniem ul.Lawendowej, bardzo malownicza, z sadami owocowymi, niestety w pewnym momencie niedostępna dla piechurów, z powodu zamykanej na klucz bramy, za którą znajdują się prywatne sady i ogródki działkowe.
339725
Brama
Zamknięta na klucz, bramka ogródków działkowych, zmusiła nas do odwrotu. Powróciliśmy na główną, mało atrakcyjną ulicę Obornicką, mijając po drodze m.in. Cmentarz Komunalny i ruchliwą obwodnicę E261.
339726
ul.Obornicka
Najładniejszy odcinek ul.Obornickiej, prowadzący wzdłuż ogrodzenia Cmentarza Komunalnego.
339728
Widok na Dolinę Baryczy i Nizinę Wielkopolska
Mimo że główna droga nie była zbyt ruchliwa, maszerowanie było mało przyjemne, ze względu na brak pobocza lub ścieżki dla pieszych. Jednakże na tym odcinku odsłaniają się pierwsze jego walory widokowe - dolina Baryczy i Nizina Południowowielkopolska.
339730
Samochód w polu
Zmierzaliśmy w kierunku Farnej Góry zastanawiając się czy będziemy wiedzieli, w którym momencie zdobędziemy jej szczyt. Niestety, drugi co do wielkości szczyt Wału Trzebnickiego okazał się dla trudny do zlokalizowania w terenie. Prawdopodobnie znajduje się na wewnętrznej stronie lewego zakrętu przy dużej bramie wjazdowej, za którą roztacza się widok na prywatne sady, z panoramą Wrocławia w tle.
339731
Rozdroże Maczów
Schodzimy w końcu z głównej drogi i kierujemy się na zachód drogą prowadzącą do Malczowa, z której ładnie widać rzeźbę wzgórz od północnej strony, z charakterystycznymi asymetrycznymi, falistymi wzniesieniami. Kwitnące drzewa owocowe czynią ten odcinek bardzo malowniczym.
339732
Pola rzepaku
Widok na stronę północną od drogi prowadzącej do Malczowa.
339733
Sady Trzebnickie
Widok na stronę południową drogi prowadzącej do Malczowa
339734
Dolinka
Widok na pola leżące na północ od drogi prowadzącej do Malczowa.
339745
Fragment niebieskiego szlaku - prywatny sad
Znaleźliśmy się w miejscu, w którym nasza droga asfaltowa zamieniała się w polną ścieżkę - tak przynajmniej pokazywała mapa.Cieszyliśmy się z każdą sekundą coraz bardziej, że oto za chwilę będziemy maszerować już tylko polnymi drogami, zostawiając za sobą nieznośny szum, mijających nas co chwilę, samochodów. Jakież było nasze zaskoczenie i przerażenie, gdy wyrosła przed nami kolejna przeszkoda - brama wjazdowa, za którą znajdował się olbrzymi, prywatny sad, otoczony z każdej strony siatką. Na jednym ze skrzydeł bramy znaleźliśmy bardzo czytelny niebieski szlak turystyczny, kolejny ujrzeliśmy na pobliskim drzewie, znajdującycm się wewnątrz sadu, więc nie wiedzieliśmy za bardzo co robić - czy wchodzić i dać się pożreć psom pilnującym krzewów owocowych, czy szukać innej ścieżki. Wybraliśmy niechętnie tą drugą opcję, przeczuwając, że nie uda nam się znaleźć alternatywnej drogi. Po kilku minutach wiedzieliśmy że jedyna jaka była dostępna i zgodna z tym co pokazywała mapa, znajdowała się właśnie na terenie sadu.
339749
Droga w prywatnym sadzie
Nie mogąc znaleźć innej ścieżki, zdecydowaliśmy wejść do sadu, przez bramę, która na szczęście była otwarta. Szczęśliwie przeszliśmy ten odcinek, bez konieczności ucieczki przed psimi strażnikami sadu :)
339754
Tajemnicze przejście
Dotarliśmy do miejsca, w którym północny sad zamienia się w lasek a droga staje się bardziej dzika i jakby niedostępna. Tu natknęliśmy się na kolejną przeszkodę - ogromną zasłonę, "uszytą" z wijących się gałęzi drzew. Wątpliwości, czy idziemy właściwą drogą, zniknęły z chwilą gdy ujrzeliśmy na jednym z drzew niebieski szlak.
339755
Widok na Droszów
Droga wiodąca przez las po kilku minutach wyprowadziła nas, na szczęście tylko dosłownie, w pole. Stąd roztacza się przepiękny widok na wzniesienia malowane złotem rzepaku i bielą drzew owocowych, i małą wioskę - Droszów.
339759
Droga w rzepaku - widok w kierunku Ciemnej Góry
339761
Droga na Ciemną Górę
339765
Dębowy Wierch
339767
Widok z ulicy w kierunku Piekarskiej Góry
339772
Wejście do lasu
339775
Piekarska Góra
Jest gdzieś lecz nie wiadomo gdzie....znowu trudno nam ustalić gdzie dokładnie znajduje się kolejny szczyt Wału Trzebnickiego - Piekarska Góra.
339777
Wieża drewniana w lesie
Przerwa na trasie wypadła nam na solidnie wykonanej wieży widokowej.
339780
Zagadka - czyja to skorupka?
Do kogo należy ta piękna nakrapiana skorupka jajka? Wujek google chęnie nam pomógł w znalezieniu odpowiedzi :)
339781
Widok na Gnieździec - strona południowo-zachodnia
339782
Widok ze szczytu Gnieździec - strona północna
339783
Na granicy
339784
Widok na pola - strona północno-wschodnia
339785
Widok na pola rzepakowe
339786
Widok na pole rzepakowe
339787
Widok na południowo-wschodnią część Kowalskiej Góry
339788
Stara Rozlewnia
Zakończenie naszej 14 kilometrowej trasy.
339789
Czas na Piwko
Zamiast Orki był Kret - wyborny Stout uwarzony przez Browar Widawa i Browar Kopyra
339790
Stacja PKP - Oborniki Śląskie
Drugi dzień majówki, okazał się być bardzo ciepły i słoneczny w związku z tym, wspólnie z najlepszym ze wszystkich chłopaków na świecie, zdecydowaliśmy się odbyć 15 kilometrowy spacer po szczytach Wzgórz Trzebnickich.

Przeważnie krótkie dystanse przemierzamy motocyklem, tym razem jednak zrezygnowaliśmy z tej formy przejazdu na rzecz szybkiego i komfortowego połączenia kolejowego na trasie Wrocław Mikołajów - Trzebnica.

Szlak wyznaczyłam jeszcze przed wyjazdem, korzystając z mapy Traseo, zatem pojawiła się drobna obawa o to czy będzie ona możliwa do przejścia na całym jej odcinku. Niepotrzebnie - trasę zrealizowaliśmy w 99%.

Wszystkich zainteresowanych atrakcjami i niespodziankami, jakie nas czekały na szlaku, odsyłam do opisów znajdujących się pod zdjęciami (waypointy) i jednocześnie zachęcam do odbycia wędrówki, gdyż była to jedna z najładniejszych wiosennych, regionalnych wycieczek, jakie udało nam się zrealizować.

Wzgórza Trzebnickie odkryły przed nami mnóstwo swojego subtelnego wdzięku i niepowtarzalnych widoków, kreślonych przez asymetryczne doliny i faliste linie morenowych wzniesień. Szlak jest bardzo łatwy i choć jest to trasa o długości 15 km, nasze nogi w ogóle nie odczuły tego dystansu. Trasę przeszliśmy równo w pięć godzin, licząc od opuszczenia trzebnickiej stacji kolejowej aż do wychylenia pierwszego łyku piwa, którym - a raczej którymi - raczyliśmy się w obornickiej Starej Rozlewni, należącej do eksperta w ważeniu i piciu piwa - Tomasza Kopyry.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Dolina Baryczy
Dolina Baryczy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje cały obszar Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy oraz tereny przyległe. Zasięg mapy wyznaczają: Ostrów Wielkopolski na północy, Twardogóra na południu, Rawicz na zachodzie i Mikstat na wschodzie. Jest to obszar wyjątkowo atrakcyjny...

Mapa Dolina Baryczy. Część wschodnia
Dolina Baryczy. Część wschodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa wschodniej części Doliny Baryczy obejmuje obszar od Radziądza do Antonina. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°58’ - 17°55’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°15’-51°40’ szerokości geograficznej północnej. Mapa została...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.