Lwów w 2 dni

Dodano 3 września 2015 przez rysowanie
Lwów w 2 dni
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

67769
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 10,6 km
  • Średnia prędkość: 0 km/h
  • Przewyższenie: 40,48 m
  • Suma podejść: 64,08 m
  • Suma zejść: 96,36 m
  • Data: 4 września 2015
  • Lokalizacja: Lwów
376779
Lwowski Rynek
Lwowski Rynek, otoczony jest 44 pięknymi kamienicami reprezentującymi różne style architektoniczne i świadczą o różnych etapach historii miasta oraz jego różnorodnych mieszkańcach (wśród nich na szczególną uwagę zasługują: renesansowa kamienica Bandinellich – włoskiego rodu, w której mieści się dziś oddział Muzeum Historycznego, Kamienica Królewska, zwana również Kamienicą Korniaka od nazwiska pierwszego właściciela budynku, później należąca do Jana III Sobieskiego, na której fasadzie zobaczyć możemy figury króla oraz rycerzy, Kamienica przy numerze 9 stanowiła niegdyś Pałac Arcybiskupi, w którym przyjmowani byli zacni goście jak chociażby Władysław Jagiełło i Jadwiga, Czarna Kamienica – zbudowana z ciemnego piaskowca i zdobiona białymi, kontrastującymi rzeźbami). W samym centrum Rynku znajduje się Ratusz, a w każdym jego rogu umieszczono studnie.
376780
Katedra Łacińska
Katedra Łacińska (Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie), to jeden z najstarszych i najpiękniejszych kościołów Lwowa. Znajduje się w południowo – wschodniej części Rynku. Świątynię nakazał zbudować Kazimierz Wielki w XIV wieku, lecz jej budowa trwała grubo ponad 100 lat (dlatego też reprezentuje dziś szereg stylów architektonicznych). We wnętrzu kościoła zobaczyć możemy Wielki Ołtarz z marmurowymi kolumnami, posągami świętych i obrazem Matki Bożej Łaskawej (w ołtarzu znajduje się kopia XVI – wiecznego obrazu, oryginał przechowywany jest w Skarbcu katedry wawelskiej). Dookoła kościoła umieszczona wiele wspaniałych kaplic, wśród których najbardziej popularna i najpiękniejsza to Kaplica Boimów wyróżniająca się piękną rzeźbioną fasadą. To jedyna pozostałość po dawnym przykościelnym cmentarzu, która stanowi miejsce wiecznego spoczynku patrycjuszowskiej rodziny Boimów.
376781
Sobór świętego Jura
Sobór świętego Jura, znajduje się na liście UNESCO (wpisany na nią wraz ze Starym Miastem, Wysokim Zamkiem i Podzamczem). To kompleks budowli – katedra, pałac metropolitów, dzwonnica, budynki kapituły otoczone zostały murem, do którego prowadzą okazałe schody, znajdujący się na wzgórzu, co sprawia że widoczny jest z wielu punktów miasta. Wnętrze katedry zachwyca monumentalnością i bogactwem zdobień. W pałacu metropolitarnym zatrzymał się na nocleg Jan Paweł II przy okazji wizyty we Lwowie.
376782
Cmentarz Łyczakowski
Cmentarz Łyczakowski, to najstarsza nekropolia miasta, która zlokalizowana jest na wzgórzu we wschodniej części miasta. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowym rzeźb i nagrobków, a także grobów wybitnych Polaków (między innymi Seweryn Goszczyński, Gabrieli Zapolskiej, Marii Konopnickiej) i Ukraińców zasłużonych dla miasta. Integralną częścią Cmentarza Łyczakowskiego jest Cmentarz Obrońców Lwowa zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich, poświęcony pamięci żołnierzy walczących o obronę miasta. Możemy tam zobaczyć obok wielu ustawionych w szeregu identycznych krzyży, kaplicę, łut triumfalny oraz dwa pylony.
376783
Kościół Bernardynów
Kościół Bernardynów, dziś cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Andrzeja. Budowla jet jedną z najładniejszych w całym mieście – wybudowana w stylu flamandzkim i włoskim kryje w sobie piękne barokowe, bogato zdobione wnętrze (na uwagę zasługują między innymi – pozłacana ambona, freski, marmurowy nagrobek św. Jana z Dukli). Na fasadzie świątyni zobaczyć możemy herby Polski i Litwy, a jej charakterystycznym elementem jest wieża z zegarem zwieńczona hełmem z latarnią. Na dziedzińcu dawnego kościoła znajduje się studnia, przed nim wzniesiono kolumnę świętego Jana z Dukli (niegdyś z figurę przedstawiającą świętego), obok świątyni stoi czworoboczna dzwonnica, a nieco dalej zobaczyć można zabudowania poklasztorne.
376784
Arsenał Królewski
Arsenał Królewski, to miejsce gdzie niegdyś gromadzono broń na planowaną wojnę z Turcją. Umieszczony niegdyś blisko murów obronnych na polecenie króla Władysława IV Wazy. Dziś budowla ma nieco dziwny, bo różowawy kolor i charakteryzuje się posiadaniem arkadowej loggi i barokowego frontonu (co zupełnie nie kojarzy się z funkcją jaką niegdyś pełniła)
376785
Kościół Dominikanów
Kościół Dominikanów, charakterystyczna barokowa budowla Lwowa, ze względu na to, iż wyróżnia się zieloną kopułą górującą

Kościół Dominikanów Lwów
fot. Anosmia / flickr.com / CC
nad innymi zabudowaniami miasta. Zbudowanie kościoła (obecnie kościoła greckokatolickiego) było możliwe dzięki ofiarności hetmana wielkiego koronnego Józefa Potockiego. Dziś mieści się tutaj Muzeum Historii Religii we Lwowie ( w części zabudowań klasztornych). Na temat lwowskich muzeów znajdziecie wszystkie informacje tutaj.
376786
Lwowska Galeria Sztuki
Lwowska Galeria Sztuki, mieści w sobie jedną z największych kolekcji sztuki polskiej (obrazy między innymi Matejki, Malczewskiego, Kossaka, Grottgera) poza granicami naszego kraju, choć i zbiory sztuki państw Europy Zachodniej również są imponujące (ponad 50 tysięcy płócien reprezentujących sztukę włoską, hiszpańską, holenderską, niemiecką, francuską, polską i inne). Część eksponatów znajduje się również w Pałacu Potockich (jedynie kilka pomieszczeń zaadaptowano na muzeum – filię Galerii Sztuki, reszta stanowi rezydencję prezydenta Ukrainy). Zobaczcie więcej tutaj.
376787
Cerkiew Wołoska
Cerkiew Wołoska (Cerkiew Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), piękna, renesansowa budowla (właściwie kompleks w skład którego wchodzą: Cerkiew Wołoska, Kaplica Trzech Świętych i Wieża Korniakta) znajdująca się na Starówce lwowskiej. Charakterystycznym elementem cerkwi jest Wieża Korniakta (od nazwiska fundatora kaplicy oraz dzwonnicy), której architektem był Polak Piotr Barbon. Na wspomnianej dzwonnicy znajduje się największy lwowski dzwon – Kyryło. Więcej informacji znajdziecie na stronie cerkwi.
376788
Pomnik Adama Mickiewicza
Pomnik Adama Mickiewicza, w dawnym przedwojennym Lwowie znajdowało się wiele pomników upamiętniających słynnych Polaków (część z nich została zniszczona po II Wojnie Światowej, a część wywieziona do Polski). Pomnik Adama Mickiewicza zachował się na dawnym placu Mariackim (dziś to plac Adama Mickiewicza). Znajduje się w tym miejscu od 1904 roku i jest dziś jednym ze sztandarowych punktów każdej polskiej wycieczki. Warto wspomnieć iż stoi tuż przed wspaniałym hotelem George, którego fasada kryje w sobie alegorie Afryki, Azji, Europy i Ameryki.
376789
Teatr Wielki
Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, (ukr. Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької; dawniej Teatr Miejski, w dwudziestoleciu międzywojennym Teatr Wielki) – teatr we Lwowie zaprojektowany przez prof. Zygmunta Gorgolewskiego. Jest to nie tylko dzieło sztuki architektonicznej, ale także rzeźby i malarstwa. Reprezentuje eklektyzm w sztuce.
376790
Dom Legend
Każda sala to niezależny projekt, każde piętro to nowe doznania, a dach to widok na Lwów z kompletnie nieznanej perspektywy. Miejsce na knajpianej mapie Lwowa, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jedzenie może nie rozpieszcza podniebienia, ale klimat lokalu na długo powinien zostać w pamięci.
376791
Centaur
Lokal znajdujący się tuż przy samym Rynku z widokiem na Lwów. Dobre jedzenie i miła obsługa. Warto zobaczyć również wnętrze lokalu. Zdobienia ścian powalają na łopatki.
376792
Kumpel
Stosunkowo tanie, smaczne i podawane w duuużych ilościach jedzenie, a do tego dość spory i zróżnicowany jak na Lwów wybór piw. Właściciele wyrabiają je tylko na potrzeby własnego lokalu, więc nie spróbować ich byłoby grzechem. Jak tak przynajmniej tłumaczyłem się żonie. Gdyby jeszcze tylko obsługa była bardziej ogarnięta. Ale cóż, nie można mieć wszystkiego.
376841
Coffee Home Hostel
Nasz zabookowany hostel
Lwów -- tak blisko, a czasami tak daleko, prawda? Przez kilka stuleci miasto należało do Polski i stanowiło bardzo ważny ośrodek naukowy i kulturowy związany z naszym krajem. Nic dziwnego, że dla wielu Polaków podróż do Lwowa to podróż sentymentalna – do dzieciństwa, młodości, do korzeni. Ostatnimi czasy Lwów cieszy się dużą popularnością również wśród turystów z zachodniej Europy, więc musimy się chyba trochę pospieszyć z planowaniem wyjazdu do Lwowa, żeby uniknąć zalewu masowej turystyki i poczuć w pełni atmosferę miasta.

Lwów to miasto, które może poszczycić się tym, że znajduje się w nim ponad 50% wszystkich zabytków Ukrainy. Oczywiście najbardziej popularne wśród turystów jest Stare Miasto wpisane na listę UNESCO, w której zabudowie i atmosferze można zobaczyć i wyczuć pozostałości po wielu zamieszkujących tu narodowościach.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.