Kraków - Pieskowa Skała - Kraków

Dodano 6 listopada 2021 przez aplikację Android
Kraków - Pieskowa Skała - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

233299
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 69,6 km
  • Czas trwania: 5 h 38 min
  • Średnia prędkość: 12,31 km/h
  • Przewyższenie: 274,48 m
  • Suma podejść: 1 402,3 m
  • Suma zejść: 1 414,03 m
  • Data: 6 listopada 2021
  • Lokalizacja: Kraków, Dolinki Krakowskie
1318103
kościół św. Wojciecha w Modlnicy
Kościół w Modlnicy powstał w 1553 r. Pierwotnie kościół zbudowano na rzucie krzyża, ale już w 1622 r. ramię północne zastąpiono murowaną, renesansową kaplicą grobową rodziny Kucharskich, a drewnianą zakrystię zamieniono na murowaną. Warto zwrócić uwagę na gotyckie portale zwieńczone tzw. oślimi grzbietami.
1318104
dwór w Tomaszowicach
W roku 1830 Tadeusz Konopka kupił Tomaszowice dla swego syna Romana, wznosząc nowy dwór i zabudowania istniejące do dziś. Ostatnim właścicielem był Bogusz. Po wojnie zespół dworski przejął skarb państwa i urządził w zabytkowym miejscu chlewnię dewastując znacznie budynki i ogród. W latach 90. dwór, odzyskany przez spadkobierców ostatnich właścicieli, został sprzedany. Nowy właściciel, Ziyad Raoof odrestaurował dwór i uporządkował park, a w przebudowanych podworskich zabudowaniach zorganizował Krakowskie Centrum Konferencyjne.
Dwór w Tomaszowicach posiada typowy charakter klasycystycznej siedziby szlacheckiej. Jest budowlą murowaną, podpiwniczoną. Założony został na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, dwutraktowy, z czterokolumnowym portykiem wgłębnym na osi. Od strony fasady tylnej osiowość założenia podkreślona została ryzalitem dawnego salonu mieszczącym wyjście na przylegający do niego taras ogrodowy.
1318105
Zespół podworski w Ujeździe
Na przestrzeni końca XVIII wieku do końca XIX wieku na terenie Ujazdu powstawał zespół dworski w otoczeniu ogrodu o powierzchni 2, 5 ha, który został przekształcony na park. Od 2006 roku zespół dworski dzierżawi wieczyście osoba prywatna. Z pozostałości dawnych zabudowań pozostało niewiele. Zdewastowany park w którym obecnie trwają prace by odrestaurować dawne założenia parku w Ujeździe, budynki oficyny, budynki czworaka, piwniczki oraz zabudowania gospodarcze (stodoła, obora) z kuźnią z końca XIX wieku. Obecny właściciel przebudował kuźnię w stylu dawnego dworku. Natomiast dworek nie został zachowany ze względu na zniszczenia i został rozebrany pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
1318106
kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach
Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z lat 1325 — 1327. Gotyckie prezbiterium i zakrystia, ufundowane przez biskupa Piotra Wysza z Radolina z ostrołukowym portalem, w którym zachowały się gotyckie, kute drzwi z herbami Ozoria i Leszczyc datowane jest na 1393, zaś odkryta w 60. XX w. gotycka polichromia ścian prezbiterium powstała w latach 1410 — 1420. Korpus nawy dobudowano w XV w. XVII-wieczne lunety o przekroju kolebkowym znajdują się nad nawą, do której dobudowano w 1625 środkową część. W latach 1912—1914 przedłużono nawę i dobudowano eklektyczną wieżę.
1318107
dwór w Bolechowicach
Dwór w Bolechowicach ufundował biskup Kajetan Sołtyk w 1752 roku. Do dziś zachował on formę niewielkiej, barokowej siedziby, założonej na planie zbliżonym do kwadratu, parterowej, nakrytej charakterystycznym, mansardowym dachem, z facjatami na osi. Jego południową fasadę, będącą dawniej fasadą frontową, zdobi czterokolumnowy portyk, wspierający niewielki, otwarty balkon. Obecnie wejście do dworu prowadzi od strony zachodniej – poprzedza je podjazd, ujmujący rozległy, trawiasty gazon. Dworek zanurzony jest w zieleni ogrodu, wśród której bieleją z oddali jego ściany. Na jednej z nich dostrzec można zegar słoneczny, zrekonstruowany w połowie lat 90.
1318108
Brama Bolechowicka
Choć Dolina Bolechowicka jest jedną z najkrótszych dolin ( około 1,5 km długości), to otwiera ją najpiękniejsza i najbardziej efektowna brama skalna na Jurze – popularna Brama Bolechowicka. Budują je dwie skały wapienne o wysokości 30 metrów. Zachodnia zwana jest Filarem Pokutników, a wschodnia Filarem Abazego – obie chętnie wykorzystywane są przez wspinaczy.
1318109
dwór w Karniowicach
Późnobarokowy dwór wzniesiony został w 3 ćwierci XVIII wieku, przerobiony 1860. Jest to budowla murowana, parterowa, podpiwniczona. Założona na planie zbliżonym do kwadratu, z dwoma ośmiobocznymi alkierzykami na narożnikach, nadającymi mu cechy obronne. Układ wnętrza trzytraktowy, z głębokim traktem korytarzowym pośrodku. Dach mansardowy, polski, alkierzyki kryte daszkami namiotowymi. Podczas przebudowy, dokonanej w 1860 roku przez Stanisława Mieroszewskiego dwór uzyskał lukarny oraz ganek z o oryginalnej, łamanej linii, ozdobiony herbem Ślepowron i łacińską sentencją: miłość ojczyzny naszym obowiązkiem.
Dwór widoczny jest tylko z drogi w okresie, kiedy drzewa i krzewy pozbawione są liści.
1318110
Dolina Kobylańska
Grupa Żabiego Konia. Żabi Koń to skała, na której znajduje się krzyż. Tuż obok, na prawo, schody prowadzą do umieszczonej w skalnej grocie kapliczki Matki Boskiej. W skład tej grupy wchodzą również Dziób Kobylański, Dzwon oraz Mnich.
1318111
Dolina Kobylańska
Zachodnie zbocze doliny reprezentują Szara Płyta, Wysoka Płyta, Turnia z Krokiem, Zjazdowa Turnia, Turnia Długosza
1318112
Dolina Będkowska
W dolnej części Doliny Będkowskiej znajduje się pięknie położone gospodarstwo rybne ze stawami hodowlanymi. Można tu odpocząć w cieniu drzew i zjeść świeżego pstrąga, także wyłowionego przez siebie.
1318113
Dolina Będkowska
Sokolica - wielka skalna ściana, górująca nad Doliną Będkowską w jej centralnej części. Jej wysokość dochodzi do 80 metrów, co sprawia, że jest to najwyższa poza Tatrami skała w Polsce udostępniona do wspinania. Jest symbolem całej Jury Krakowskiej. Z jej szczytu rozpościera się 'piękny widok na południową część "Będkowskiej", malowniczy Wąwóz Przecówki, a także schronisko "Brandysówka".
Dawniej była zwana "Grodziskiem" ze względu na odnalezione na jej szczycie szczątki grodu rycerskiego z końca pierwszego tysiąclecia naszej ery.
1318114
Dolina Będkowska
Schronisko Brandysówka - w samym sercu Doliny Będkowskiej, u podnóża Sokolicy, znajduje się schronisko z polem namiotowym, prowadzone przez rodzinę Brandys. Miejsce wpisane od prawie stulecia w historię polskiej wspinaczki. Oprócz noclegów schronisko oferuje także posiłki.
1318115
Dolina Będkowska
Wodospad Szum (zwany też Szerokim) spływa po ok. 5-metrowym progu skalnym i jest nielicznym a przy tym największym naturalnym wodospadem na Jurze. Progi wodospadu tworzą wychodnie górnojurajskich wapieni. U jego stóp utworzyło się niewielkie rozlewisko
1318116
dwór w Łazach
Wybudowany w XIX w. i przebudowany w 1920 roku dwór jest jedynym zachowanym na terenie gminy Jerzmanowice-Przeginia dworem ziemiańskim z lat dwudziestych XX w. Parterowy murowany budynek z użytkowanym poddaszem i piętrem w części południowej usytuowany jest w centralnej części parku. Po wojnie w dworze do 1978 r. mieściły się różne szkoły, a po nich ośrodek wypoczynkowy Olkuskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Od 1983 r. w obiekcie mieści się szkolne schronisko młodzieżowe.
1318117
Ostańce Jerzmanowskie
Jadąc przez Jerzmanowice można podziwiać wyrastające z ziemi pojedyncze ostańce lub ich grupy. Od lewej Ostry Kamień i Mały Mur, Grodzisko, Gołębnik i Łysa (Fiala)
1318118
kaplica pw. św. Jana Chrzciciela w Jerzmanowicach
Barokowa Kaplica w Jerzmanowicach została ufundowana przez Jana Sroczyńskiego, który pragnąc przyczynić się do rozwoju rodzinnych Jerzmanowic wykupił grunt i ufundował szpital dla ubogich oraz kaplicę. Kaplicę pw. Św. Jana Chrzciciela konsekrował 4 lipca 1688 roku biskup Oborski, zaś szpital , choć ukończony wcześniej, rozpoczął swoja działalność w grudniu 1696 roku, już po śmierci fundatora.
1318119
Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Zbudowana z twardych wapieni, stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi około 25 m. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni. Pierwszy raz została zdobyta przez Leona Witka z Katowic w 1933. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie. Później zdobyta została jeszcze w 1935 i 1936.
1318120
Zamek Królewski w Pieskowej Skale
Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką. W 1377 roku nadano zamek rodzinie Szafrańców, której był siedzibą do roku 1608. W tym czasie został rozbudowany i stał się typową renesansową siedzibą magnacką. Nowa budowla powstała w miejscu dawnego podzamcza. W roku 1640 zamek stał się własnością Michała Zebrzydowskiego, który go ufortyfikował. W 1718 roku pożar zniszczył budowlę, która jednak została odbudowana 60 lat później przez Hieronima Wielopolskiego. W II połowie XIX wieku był własnością Mieroszewskich i to oni odremontowali go po kolejnym pożarze w roku 1850. Po 1905 roku zamek wykupiono w celu zorganizowania pensjonatu. Dopiero po II wojnie światowej w latach 1948-64 przeprowadzono dokładne prace badawcze, a następnie budowlane. W ten sposób przywrócono mu wygląd z czasów największej jego świetności.
1318121
Zamek Królewski w Pieskowej Skale
1318122
Dolina Zachwytu
Dolina Zachwytu zwana też Doliną Młynnicką, Doliną Zachwycenia czy Doliną Miłości jest bocznym, lewym odgałęzieniem Doliny Prądnika. W jej górnej części znajduje się widoczna na zdjęciu Skała Zachwytu, a w wylocie Skały Wdowie. Jej strome zbocza porasta las, a płaskie dno łąki. Są to łąki użytkowane gospodarczo, ich skład gatunkowy jest więc bardzo ubogi.
1318123
kościół pw. św. Mikołaja w Skale
Najstarsze elementy kościoła w Skale: mury nawy i część prezbiterium, wzniesione zostały w stylu gotyckim w II połowie XIV wieku. Kościół dwukrotnie spłonął: w 1737 i 1763. Za każdym razem został odbudowany. Podczas tych prac nadano całemu kościołowi charakter późnobarokowy. W latach 1948-1949 świątynia została powiększona: dobudowano zachodnią część celowo w taki sposób, aby odznaczała się od reszty budynku.
1318124
Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi
Świątynię ufundował Aleksander Ługowski, ówczesny właściciel Korzkwi. Budowa trwała 10 lat i ukończono ją w roku 1630. Nowy, murowany kościół zlokalizowano w pobliżu, lecz najprawdopodobniej nieco powyżej wcześniejszego kościoła drewnianego. Budynek o cechach manierystycznych, murowany, oszkarpowany, orientowany, jednonawowy z prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą. W fasadzie wieża, w górnej części ośmioboczna.
1318125
Zamek w Korzkwi
w 1352 r. Jan herbu Syrokomla kupił wzgórze Korzkiew, gdzie wybudował zamek, który pełnił funkcję obronną i mieszkalną rodu Zaklików do II poł. XV wieku. Pod koniec XV w. oraz 1720 r. budowla została przebudowana, a pod koniec XIX w. popadła w ruinę. Od 1997 r. zamek jest stale zamieszkany przez rodzinę Donimirskich którzy podjęli się odnowienia i odbudowania zamku. Zagospodarowywane jest również całe wzgórze zamkowe oraz podnóże warowni.
1318126
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach
klościół zbudowany został w latach około 1524–1538 w miejscu starszego pochodzącego z przełomu XIII i XIV wieku. W 1966 r. dobudowano po stronie zachodniej nowe modernistyczne, trzykondygnacyjne wejście. Pierwszy poziom pełni rolę kruchty, drugi miejsce dla chóru z nowymi organami a całość jest zwieńczona ażurową dzwonnicą zwieńczoną krzyżem.
1318127
Dworek Białoprądnicki w Krakowie
Dworek Białoprądnicki to jeden z okazalszych kompleksów dworkowych w Małopolsce, którego historia rozpoczyna się już w XVI wieku. W historii dworek gościł najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury, a dziś w jego budynkach mieści się centrum kulturalne. Wokół dworku rozciąga sie park im. Tadeusza Kościuszki.
Obecna pora roku czyli jesień wbrew pozorom, mimo niższych temperatur, znakomicie nadaje się na wycieczki i oglądanie tego co w okresie letnim jest często niedostępne dla oczu. Niektóre drzewa posiadają jeszcze liście jednak nie tworzą one już tak szczelnej zasłony. Szczególnie ładnie prezentują się o tej porze podkrakowskie dolinki. W związku z powyższym, na cel pewnie jednej z ostatnich już w tym roku wycieczki, obrałem sobie właśnie dolinki. Podczas tej wycieczki odwiedziłem cztery dolinki choć prawdę mówiąc na dobrą sprawę to żadnej z nich nie przejechałem w całości a tylko zobaczyłem ich najbardziej widowiskowe i efektowne (według mnie) fragmenty. Wśród tych dolinek była Dolina Bolechowicka, Dolina Kobylańska, Dolina Będkowska i Dolina Radości. W pewnym sensie mogę także powiedzieć, że zaliczyłem też piątą dolinę albowiem odwiedziłem zamek w Pieskowej Skale, a jakby nie było, wznosi się on nad Doliną Prądnika. Ale moja wycieczka to nie tylko dolinki. Teren po którym się poruszałem był pofałdowany, towarzyszył mi widok większych lub mniejszych wzniesień, a szczególnie w okolicy Jerzmanowic, w bliższej lub dalszej odległości często pojawiały się pojedyncze skałki lub ich grupki. Na trasie mojej wycieczki, poza obiektami stworzonymi siłami przyrody znajdowały się także obiekty stworzone rękami ludzkimi a były to obiekty zarówno sakralne jak i świeckie. Były to więc kościoły murowane i drewniane, zamki, dworki. A jakby się uparł to i był akwen wodny albowiem w Dolinie Będkowskiej znajdowały się stawy, w których wprawdzie pływać nie można ale można przy nich odpocząć i posilić się.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta