Kraków - Olkusz - Kraków

Dodano 29 grudnia 2022 przez rysowanie
Kraków - Olkusz - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

283523
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 92,3 km
  • Przewyższenie: 250 m
  • Suma podejść: 1 028,19 m
  • Suma zejść: 1 028,17 m
  • Data: 1 kwietnia 2017
  • Lokalizacja: Kraków, Olkusz
1560917
ruiny zamku w Ojcowie
Powstanie zamku jest związane z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w 2 pol. XIV wieku, choć prawdopodobnie już wcześniej istniał tu gród - być może o charakterze konstrukcji drewniano-ziemnej. Król Kazimierz Wielki przypuszczalnie dokonał gruntownej przebudowy istniejącego tu już wcześniej obiektu. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca, Władysława Łokietka. Nazwa ta podawana przez kroniki w różnej formie (Oczecz, Ocziec, Oszyec) przetrwała do dziś jako Ojców.
1560918
Kaplica Na Wodzie w Ojcowie
Kaplica znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 r. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano "na wodzie".
1560919
Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Zbudowana z twardych wapieni, stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi około 25 m. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni. Pierwszy raz została zdobyta przez Leona Witka z Katowic w 1933. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie. W tle Zamek Królewski w Pieskowej Skale
1560920
Chata Kocjana w Rabsztynie
zabytkowa chałupa z 1862 r., w której niegdyś mieszkał Antoni Kocjan - konstruktor szybowców z czasów II wojny światowej, obecnie w chacie przeniesionej do Rabsztyna mieści się Muzeum.
Antoni Kocjan był najbardziej zasłużonym przedwojennym konstruktorem szybowców, a podczas okupacji kierował wywiadem lotniczym Armii Krajowej, który odkrył tajemnice niemieckich broni V1 i V2. Dlatego mówi się o nim, że był „człowiekiem, który wygrał wojnę”.
1560921
ruiny zamku w Rabsztynie
Będący jednym z Orlich Gniazd gotycki zamek, powstał jako królewska warownia jeszcze w XIII wieku, która z czasem rozrosła się w wielki kompleks zamku górnego, średniego, dolnego i renesansowego pałacu z przełomu XVI i XVII wieku. Do dziś zachowały się jedynie ruiny tych budowli, które częściowo zostały odbudowane, odgruzowane i dostosowane do zwiedzania.
1560922
Kopiec Kościuszki w Olkuszu
Kopiec został usypany w 1861 dla uczczenia 44. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Był on miniaturą krakowskiego kopca Kościuszki — miał 5 m wysokości i 14 m średnicy.
W czasie powstania styczniowego został zniszczony przez Rosjan, a ci, którzy zainicjowali jego usypanie, zostali zesłani na Sybir. W 1917 z okazji obchodów 100. rocznicy śmierci T. Kościuszki usypano nowy kopiec.
Kopiec ma u podstawy średnicę 18 m, wysokość 7 m. Krzyż na szczycie ma wysokość 6 m.
1560923
Mury miejskie i Baszta w Olkuszu
W Olkuszu warto zobaczyć basztę z fragmentem murów miejskich Choć to nie jest oryginał, bo basztę zrekonstruowano w II połowie XX wieku, to jednak wiernie oddaje charakter dawnych, średniowiecznych obwarowań miejskich, pochodzących jeszcze z czasów Kazimierza Wielkiego.
1560924
Rynek w Olkuszu
• Kamienica zwana Batorówką albo Królewską to najstarszy, pochodzący z XVI w. budynek na olkuskim Rynku. Nadano jej nazwę „Batorówka”, gdyż zatrzymał się w niej król Stefan Batory w drodze na Wiedeń. Na parterze oraz w ogródku przed kamienicą można coś zjeść a przy okazji obserwować odnowiony Rynek. W kamienicy funkcjonuje także Muzeum Regionalne.
1560925
Rynek w Olkuszu
Duże kamienice (pałace) o numerach 2 i 3 na zachodniej pierzei stanowiące Urząd Miasta
1560926
Rynek w Olkuszu
Gotycka Bazylika Mniejsza św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Najstarsza część kościoła stanowi obecnie prezbiterium. Kościół został rozbudowany w czasach króla Kazimierza Wielkiego. Wtedy powstały trzy, równej wysokości nawy wsparte na potężnych ośmiobocznych filarach i zwieńczone krzyżowo — żebrowym sklepieniem. Jeszcze w XV wieku do południowej ściany kościoła dobudowano kaplicę św. Anny. W 1620 roku powstała renesansowa kaplica Loretańska zwana też Amendzińską. W kościele znajdują się renesansowe organy autorstwa Hansa Hummla z lat 1612-1623 (jedne z najstarszych w Europie organów, zachowanych w stopniu bliskim oryginalnemu).
1560927
Rynek w Olkuszu
„Stare starostwo” z 1828 r. – w miejscu mennicy Stefana Batorego. Na zdjęciu stan z 2017 r., obecnie budynek jest po generalnym remoncie
1560928
Rynek w Olkuszu
zrekonstruowane przyziemie zburzonego w XVIII wieku Ratusza, które docelowo ma służyć jako zejście do podziemnego muzeum oraz jako scena.
1560929
Stary Cmentarz w Olkuszu
cmentarz powstał około 1815 r. i funkcjonował do 1914 r., choć pojedyncze pochówki w grobach rodzinnych odbywały się jeszcze w latach trzydziestych XX w. Składa się z części prawosławnej oraz katolickiej, które rozdziela ściana pamięci. Wmurowane w nią tablice upamiętniają nazwiska pochodzących z Ziemi Olkuskiej żołnierzy, którzy polegli w wojnie z Rosją w 1920 r. oraz podczas II wojny światowej. Na cmentarzu zachowało się kilkadziesiąt nagrobków i pomników z XIX i XX wieku. Są tu pochowani uczestnicy powstań narodowych i znamienici obywatele Olkusza. Najbardziej znany jest grób płk Francesco Nullo, włoskiego ochotnika z Bergamo, który zginął w bitwie pod Krzykawką 5 maja 1863 roku i został pochowany na olkuskim cmentarzu.
1560930
kościół pw. św. Mikołaja w Gorenicach
Kościół zbudowano w l. 1645-1673. Była to murowana świątynia o skromnych cechach barokowych, orientowaną, jednonawowa z prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Zagrożony katastrofą budowlaną, kościół został częściowo rozebrany i odbudowany w l. 1726-1731, powstała jednocześnie wolno stojąca dzwonnica od zach. Wyposażenie barokowe i rokokowe pochodzi z XVII i XVIII w z poprzedniego kościoła drewnianego.
1560993
kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach
Późnogotycki kościół pw. Nawiedzenia NMP został wzniesiony około 1510 r. w konstrukcji zrębowej z drzewa jodłowego, zapewne na miejscu poprzedniego. Później około 1530 r. dobudowano wieżę, w XVIII w. barokowa wieżyczkę na dachu, zaś w 1899 r. zakrystię i boczna kruchtę. Wnętrze zdobi dekoracja malarska z 1896 r. oraz na północnej ścianie zachowane fragmentu XVII-wiecznej polichromii ze scenami Męki Pańskiej.
1560994
Dolina Racławki
Mierząca 9 kilometrów Dolina Racławki znajduje się pomiędzy miejscowościami Racławice i Dubie. Jednak najciekawsza jest jej południowa, ok. 4 kilometrowa część, między Paczółtowicami a Dubiem wchodząca w skład Paku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Dnem przeważnie zalesionej doliny płynie potok Racławka, a po jego obu stronach wznoszą się liczne wzgórza oraz wapienne skałki. Miejsce jest udostępnione dla turystów oraz fanów różnego rodzaju sportów. Można spacerować, biegać, jeździć na rowerze, uprawiać wspinaczkę skalną oraz eksplorować jaskinie. Dolina posiada również boczne odnogi, do których warto zajrzeć. Na szczególną uwagę zasługują wąwozy Stradlina, Żarski oraz Zbrza.
Korzystając z pogody niezbyt sprzyjającej dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 01 kwietnia 2017 r., podczas której po raz pierwszy wybrałem się rowerem z Krakowa do Olkusza. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki może kogoś zainspirować, jeśli nie do przejechanie tej samej trasy co ja, to przynajmniej odwiedzenia tych terenów albowiem w pełni na to zasługują. W stronę Olkusza jechałem wzdłuż Doliny Prądnika mijając m.in. Ojców, Pieskową Skałę czy Sułoszową a jeśli się zatrzymywałem to tylko na czas potrzebny do zrobienia kilku zdjęć. Trochę dłuższa przerwa była w Rabsztynie a już dużo więcej czasu spędziłem w samym Olkuszu, miejscami więcej przemieszczając się na nogach niż rowerem. Poznawanie Olkusza rozpocząłem od Kopca Kościuszki znajdującego się w zachodniej części miasta. Kolejnym punktem programu było centrum miasta z Rynkiem, bazyliką i fragmentami murów miejskich. Po obejrzeniu centrum na koniec udałem się do bardzo ciekawego starego cmentarza na którym zachowało się kilkadziesiąt nagrobków i pomników z XIX i XX wieku. Są na nim pochowani uczestnicy powstań narodowych i znamienici obywatele Olkusza. Większość Starego Cmentarza w Olkuszu zajmuje cmentarz rzymskokatolicki. Pozostałą część stanowi cmentarz prawosławny, na którym pochowani są przede wszystkim rosyjscy urzędnicy i ich rodziny, mieszkający tu w okresie, gdy Olkusz należał do zaboru rosyjskiego. Po obejrzeniu cmentarza ruszyłem w drogę powrotną do Krakowa, jednak zamiast ruchliwej drogi nr 94, wybrałem może trochę dłuższą ale zdecydowanie mniej ruchliwą drogę m.in. przez Gorenice i Paczółtowice, w których zrobiłem krótkie przerwy na zrobienie paru zdjęć. Z tego samego powodu parę razy zatrzymałem się w znajdującej się na trasie Dolinie Racławki. Wycieczka do Olkusza była jedną z moich dalszych i najdłużej trwającej wycieczek. Trwała ona osiem i pół godziny jednak sama jazda trwała 5 godzin i 25 minut. Wycieczka wymagała trochę wysiłku albowiem trasa wiodła pagórkowatym terenem i suma zjazdów i podjazdów przekraczała 1.000 metrów co nawet podczas górskich wycieczek nie zawsze miało miejsce.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta