Kraków - Kamień - Kraków

Dodano 11 listopada 2021 przez aplikację Android
Kraków - Kamień - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

233686
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 80,7 km
  • Czas trwania: 5 h 33 min
  • Średnia prędkość: 14,53 km/h
  • Przewyższenie: 180,02 m
  • Suma podejść: 935,94 m
  • Suma zejść: 935,37 m
  • Data: 11 listopada 2021
  • Lokalizacja: Kraków
1319884
Biblioteka Publiczna w Balicach
Ponoć w tym budynku jest biblioteka i siedziba klubu LOT Balice. Mnie jednak zainteresowała bryła budynku a co w nim jest nie sprawdzałem.
1319885
Pałac Radziwiłłów w Balicach
Pałac zbudował pod koniec XVII wieku kanclerz wielki koronny Jan Szembek. Później rezydencja należała do Darowskich, Sołtykow i Homolaczów, a w końcu Radziwiłłów, w rękach których pozostała do II wojny światowej. Książę Dominik Radziwiłł pod koniec XIX wieku dokonał gruntownej przebudowy pałacu według projektu Tadeusza Stryjeńskiego. W pałacu znajduje się dziś siedziba dyrekcji Instytutu Zootechniki UJ. W pięknych salach organizowane są konferencje, a w bocznym skrzydle mieści się część hotelowa. Pałac otoczony jest renesansowym parkiem założonym w XVI wieku.
1319886
dwór w Aleksandrowicach
Pod koniec XIX wieku, Dominik ks. Radziwiłł, w Aleksandrowicach, na miejscu starego rozebranego w 1895 roku dworu wybudował nowy neoklasycystyczny dwór przeznaczony na letnią rezydencję. Powstałe w tym miejscu około 1900 roku zabudowania dworskie obejmowały dwór, oficynę oraz liczne zabudowania gospodarcze: stajnie, spichlerze, czworaki. Po 1945 roku majątek Radziwiłłów został przekazany dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w tym miejscu utworzył istniejący do dziś Instytut Zootechniki.
1319887
kościół św. Bartłomieja w Morawicy
W 1743 roku na miejscu starego kościoła z 1408 r. zbudowano obecny kościół — barokowy, który podobnie jak XVIII-wieczna dzwonnica; stoi on na fundamentach dawnego zamku, którego początki sięgają XII wieku.
1319888
plebania w Morawicy
W 1666 roku właścicielka zamku w Morawicy, Izabella z Tęczyńskich Opalińska podarowała jedną partię zamku kościołowi z przeznaczeniem na plebanię. Plebania po roku 1871 została częściowo przebudowana. Pod plebanią, do dzisiaj zachowały się wykute w litej skale podziemne chodniki umożliwiające ucieczkę podczas oblężenia. W 2019 roku w murach plebanii odkryto dobrze zachowane pozostałości romańskiego palatium o długości 17 metrów i szerokości 6,8 metrów, które mogło zostać zbudowane na przełomie XI i XII wieku.
1319889
dwór w Morawicy
Zbudowany w latach 30. XX wieku dwór będący siedzibą zarządcy ma charakter wolnostojącej willi, wybudowanej w tzw. „stylu dworkowym".
Obecnie w budynku jest Szkoła Podstawowa im. kpt. pil. Mieczysława Medweckiego.
1319890
kościół św. Jakuba Apostoła w Sance
Fundatorem kościoła był Zygmunt Świerczowski w latach 1618–1625. Wkrótce z inicjatywy ówczesnego właściciela wsi Adama Świerczewskiego, miejscowy kościół był zborem kalwińskim. W kościele znajdują się marmurowe epitafia rodzin fundatorów Świerczowskich (Świerczewskich) i Kochańskich z portretami malowanymi na blasze z XVII w. – kilka z nich w różnych okresach zostało skradzionych.
Kościół jest na Małopolskiej Drodze św. Jakuba wpisanej na listę UNESCO.
1319891
Rybna - Bednarze
Jedna z licznych skał z jaskinią w przysiółku Rybnej - Bednarzach
1319893
kościół pw. św. Kazimierza w Rybnej
kościół wybudowany w latach 1821-32 stanął na miejscu wcześniejszego z 1440 r.. Utrzymany jest w stylu józefińskim. Znajdują się w nim - obok barokowych ołtarzy - głównego z XVIII wieku i bocznych wybudowanych przez 1674 rokiem, obraz patrona parafii św. Kazimierza w stroju polskim, autorstwa M. Stachowicza.
1319894
zespół kościoła parafialnego pw. Opieki MB w Kamieniu
Plebania murowana z lat 1910-1920
1319895
zespół kościoła parafialnego pw. Opieki MB w Kamieniu
Studnia drewniana z XVIII-XIX wieku, będąca okazałym dziełem techniki i ciesiołki.
1319896
zespół kościoła parafialnego pw. Opieki MB w Kamieniu
obiekty gospodarcze z XVIII-XIX wieku w tym lamus murowany z XVII-XVIII wieku. W lamusie znajduje sie Izba Regionalna, prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół Kamienia.
1319897
zespół kościoła parafialnego pw. Opieki MB w Kamieniu
Neogotycki, murowany kościół pw. Opieki Matki Bożej powstał wraz z ogrodzeniem w latach 1924-1928 na miejscu dawnej kaplicy z XVIII w. W kościele znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Opieki.
1319898
Zespół dworski w Czernichowie
Pierwszy murowany obiekt został wybudowany w XVIII w. na terenie dawnego majątku folwarcznego rodu Kadłubowskich z Rybnej. W drugiej połowie XIX w. rozbudowano skrzydło zachodnie, dobudowano skrzydło północne i nadbudowano piętro. W latach 1857-1860 obiekt został zaadaptowany na szkołę rolniczą. Otwarcie szkoły nastąpiło 20 czerwca 1860. Jest ona najstarszą działającą bez przerwy szkołą rolniczą w Polsce.
1319899
kościół pw. Trójcy Świętej w Czernichowie
Kościół orientowany, trójnawowy, halowy, wielokrotnie powiększany i przebudowywany. Gotyckie prezbiterium pochodzi z przed 1440 roku. Rozbudowa ok. 1680 roku ograniczała się do barokizacji. Pod koniec XVIII w. dobudowano trójnawowy, dwuprzęsłowy korpus, nakryty sklepieniami kolebkowymi z lunetami. Podczas XX-wiecznej rozbudowy od zachodu dodano fasadę z dwiema wieżami, nakrytymi dachem hełmowym o cechach barokowych. Budynek otacza mur z czterema kaplicami. Wyposażenie wnętrza w stylu barokowym i rokokowym.
1319900
kaplica Różańcowa w Czernichowie
Murowana, ośmioboczna kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca z połowy XVII w. (budowana przed 1687 r.) wybudowana została z fundacji księdza Wawrzyńca Kamerera jako kaplica grobowa Bractwa Różańcowego. Obecnie teren na którym znajduje się kaplica jest ogrodzony i można ja oglądać tylko zza ogrodzenia.
1319901
dwór w Wołowicach
Pod koniec XIX w. właścicielem części wsi została rodzina Biernatów, która na należącym do nich terenie, w pierwszej ćwierci XX w. wybudowała zespół dworski, z którego obecnie pozostał jedynie dwór Biernatów (obecnie przedszkole) oraz resztki parku krajobrazowego z początków XX wieku. W budynku dworu znajduje się obecnie przedszkole.
1319902
Piekarskie Skały – Kozierówka
Pojedyncza skała stanowiąca południowy cypel wzniesienia Stróżnica zwana jest Kozierówką, Fudalową Skałą, Gołąbcem, lub po prostu "trzecią skałą". Ukształtowana jest jako wyizolowane wzgórze zrębowe wznoszące się 30 m ponad terasę Wisły. W znajdującej się tam jaskini odnaleziono kamienne narzędzia i kości zwierząt. Na szczycie wzgórza widoczne są pozostałości po średniowiecznej strażnicy, a pierwsze grodzisko w tym miejscu powstało prawdopodobnie już ok. 500 r. p.n.e. Odkryto tu pozostałości po neandertalskich łowcach datowane na starszy paleolit; są to jedne z najstarszych śladów bytności człowieka w Polsce. W południowej części zaś - na jednej ze szczelin — rozwinęła się Jaskinia na Gołąbcu.
1319903
Piekarskie Skały – Okrążek
Zbudowany z wapienia skalistego Okrążek jest częściowo przykryty lessem, w którym odnaleziono ślady człowieka prehistorycznego W znajdującej się tam jaskini odnaleziono m. in. narzędzia krzemienne i kości zwierząt plejstoceńskich. Szczyt Okrążka jest doskonałym punktem widokowym na dolinę Wisły i klasztor w Tyńcu
1319904
widok na opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Opactwo, usytuowane na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r.
1319905
willa "Baszta" oraz "Zamek" w Przegorzałach
Większy budynek to "Zamek" a przylegający do niego z lewej strony mniejszy budynek ze spiczastym dachem to "Willa Baszta" zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”. Basztę wybudował według własnego projektu i na potrzeby swojej rodziny znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budowa "Zamku" podjęta została przez Niemców podczas II wojny i miał być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, przeznaczonym dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim.
1319906
Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie
1319907
dwór "Kossakówka"
dwór związany z rodziną Kossaków od wielu lat jest remontowany i końca nie widać
Święto Niepodległości postanowiłem uczcić na swój sposób i wybrałem wycieczkę rowerową. Pogoda była wspaniała więc mogłem sobie pozwolić na dość długą jak na ta porę roku wycieczkę bez obawy, że zastanie mnie zmrok. Jako cel obrałem sobie leżący na wzniesieniu wśród lasów Kamień. Teren po którym się poruszałem znany mi był w mniejszym lub większym stopniu z poprzednich wycieczek, znane mi też były ciekawsze obiekty znajdujące się w mijanych miejscowościach. W związku z tym zakładałem, że trasę pokonam bez dłuższych postojów. W trakcie wycieczki plany się jednak zmieniły bo ciężko mi było przejechać i nie zatrzymać się choć na chwilę przy atrakcjach stworzonych przez przyrodę lub ręką ludzką. Trochę więc tych obiektów się nazbierało. Tak więc pogoda dopisała, sporo ciekawych miejsc widziałem, można by więc powiedzieć, że były same pozytywy. Niestety od samego początku wycieczka obarczona była pechem. Najpierw nie włączyłem nagrywania trasy w aplikacji Traseo i uświadomiłem to sobie dopiero po przejechaniu 12 kilometrów. Na szczęście problem ten można było rozwiązać edytując trasę po zakończeniu wycieczki. Drugie nieszczęście jakie mnie spotkało to zgubienie futerału na aparat fotograficzny, który zawsze wożę ze sobą. Trzecie było najpoważniejsze albowiem na ok. 15 kilometrów przed końcem wycieczki stwierdziłem, ze w tylnym kole mam kapcia. Szczęściem w tym nieszczęściu było przynajmniej to, że dziura w dętce musiała być niezbyt duża bo po kilku postojach na dopompowanie koła udało mi się jednak dojechać do miejsca startu. Niezbyt sprzyjającą okolicznością była także dość kiepska przejrzystość powietrza. Przy dobrych warunkach z wysoko położonej Sanki czy Rybnej widać oddalone o kilkadziesiąt kilometrów pasma górskie z Tatrami włącznie. Podczas tej wycieczki niestety widoki te były niedostępne. Mimo tego pecha, wycieczka była bardzo udana i udało mi się przypomnieć, niektóre dość dawno widziane miejsca.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta