Korona i Krzyż

Dodano 25 września 2013 przez rysowanie
Korona i Krzyż
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

30088
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

153357
Starogard Gdański
Stolica Kociewia leży na starożytnym szlaku bursztynowym, na trasie misyjnej wędrówki św. Wojciecha. Na kartach historii pojawił się najpierw jako gród we władaniu joannitów, który później krzyżacy przekształcili w ośrodek miejski – do dziś zachował się w Starogardzie średniowieczny układ urbanistyczny. W XV wieku miasto rozwijało się pod opieką królów polskich. Gdy jej zabrakło starogardzkie ulice i ich mieszkańców niszczyły najazdy, wojny, pożary i epidemie. Władanie pruskie zostało przerwane jutrzenką nadziei kampanii napoleońskiej, ale dopiero rok 1920 wraz z armią generała Hallera przyniósł prawdziwą wolność.
153358
Pałac Wiechertów z młynami
Największa pożoga nawiedziła Starogard Gdański 14 czerwca 1792 roku. Czerwony kur piał nad całym miastem doszczętnie je niszcząc. Nie był to pierwszy i ostatni pożar w historii tych zaułków. O pierwszych młynach miejskich wspominają kroniki już z 1283 roku. Zbieg ulic Kanałowej i Tczewskiej bielił się mącznym pyłem od średniowiecza. Bielą pałacowego frontu Starogard zaczął się pysznić w 1893 roku.Młyny, których u schyłku XIX wieku właścicielem był Franciszek Wiechert zapłonęły także i w 2013 roku. Historia białych pałacowych stiuków
na zawsze będzie związana z czerwienią – tą tworzącą, fabrycznych murów i tą destrukcyjnie rozpaloną…
153359
Kasyno 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich
Historia zatoczyła koło. Jeszcze nie tak dawno mury te wypełniała cisza przerywana jedynie szelestem wertowanych starogardzkich annałów. Biblioteka im. ks. Bernarda Sychty przeniosła regały pełne interesujących lektur w inne miejsce. Pomiędzy opustoszałe ściany bardzo powolnym stępem powracają fascynujące dzieje konnego oddziału. W dwudziestoleciu międzywojennym jego obecność dawała poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom Starogardu narodowości polskiej pośród Pomorzan niemieckiego pochodzenia. Dziś jego stacjonowanie to koloryt kawaleryjskiego życia.

Od 2006 działa w Starogardzie Gdańskim Stowarzyszenie Szwadron 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, który kontynuuje tradycje i barwy 2. Pułku Szwoleżerów. Organizacja wystawia 12 osobowy pododdział konny w pełni umundurowany i wyposażony. 13 czerwca 2007 roku szwadron, podczas święta pułkowego organizowanego po raz pierwszy od zakończenia wojny, otrzymał sztandar będący wierną kopią tego z okresu międzywojennego.
153360
Sąd
Dziś sprawiedliwy osąd Temidy, dawniej bolesna lekcja historii – pruska opresja i hitlerowskie zbrodnie. Stąd Kociewiacy i Pomorzanie byli wywożeni na masowe egzekucje do Lasu Szpęgawskiego. Posępność murów sąsiaduje ze stylową willą z 1888 roku. Litera prawa po sąsiedzku mieszka z kluczami wiolinowymi i zapisem nutowym.Od 1978 roku mieści się tu Państwowa Szkoła Muzyczna im. Witolda Lutosławskiego.
153361
Koszary pruskie
Pruski dryl zaborczy nie miał sentymentów – w latach 1778-1781 obiekt został pobudowany z rozebranych starościńskich zamków w Borzechowie i Osieku. Dawni starostowie odeszli w zapomnienie a król pruski Fryderyk II utrwalił swoją obecność w Starogardzie Gdańskim. Czas wolności wiąże się z okresem międzywojennym. Szwoleżerowie oraz polska piechota, a także obelisk i pamiątkowa tablica na koszarowym murze to symbole wyzwolenia miasta.
153362
Synagoga
W 1849 roku starogardzcy wyznawcy judaizmu wznieśli tu swój dom modłów. Przez blisko 100 lat jego gospodarze swoją tradycją współtworzyli wielokulturową wartość Stolicy Kociewia. 1939 – pierwszy rok nazistowskiej nienawiści. Tętniąca w bożnicy wiara zamieniona zostaje w życie wieczne i obie zaludniają żydowski cmentarz. Była synagoga i kirkut – świadkowie braku miłości bliźniego…
153363
Budynek Starostwa Powiatowego
Dziś lokalna administracja państwowa na prawach powiatowych niepodległej Polski. Wcześniej w latach PRL-u mieściła się tu fabryka obuwia. Przed nią władzę pełnił tu rodzący się w fabryce wyrobów tytoniowych A. Goldfarba kapitalizm. Jeden XIX-wieczny budynek architektury przemysłowej, kilka systemów prawnych, dziesiątki lat mniej lub bardziej bogatej historii…
153364
Most Chojnicki
Ciemny zaułek na spotkanie w dobrej sprawie. Noc 23 lutego 1846 roku. Miejsce zbiórki młodych powstańców. Pod wodzą Floriana Ceynowy zamierzali dokonać ataku na pruskie koszary. Mroźny lutowy wieczór, który miał się zamienić w żar nocnej walki, a ta przynieść ze sobą ciepło „Wiosny Ludów”. Wiek XXI – przyjemna relaksacyjna rześkość starogardzkiego parku miejskiego…
153365
Miasto średniowieczne
Spacer po Starogardzie Gdańskim sprzed wieków. Można zahaczyć o trzy baszty: Gdańską, Tczewską i Narożną. Można sprawdzić system obronny miasta: fosę i fragmenty ceglano-kamiennych murów. Panorama miasta, którą widzieli inni zacni goście: Mikołaj Kopernik, Kazimierz Jagiellończyk i Jan III Sobieski. Właśnie swoją wizytą utrwalasz historię Stolicy Kociewia.
153366
Baszta Gdańska (Szewska)
Relikt gotyckiej architektury z 1325 roku. Silny punkt obrony miasta, którym jak podaje tradycja, opiekował się cech mistrzów obuwniczych. Zwieńczenie pozostało niezmienione, natomiast u progu XIX wieku zmieniły się progi samej budowli – w związku z poszerzeniem ulicy przebudowano część przyziemną. Dziś baszta chroni i prezentuje skarby Muzeum Ziemi Kociewskiej.
153367
Fara św. Mateusza
Zewnętrzne rysy gotyckie o wewnętrznych kształtach bazylikowych podkreślonych wystrojem barokowo-rokokowym. Najstarszy starogardzki kościół, najcenniejszy zabytek średniowiecznej architektury i skarbnica sztuki sakralnej. Wokół świątyni współczesny Starogard Gdański, w jej wnętrzu obraz wotywny z XVII-wiecznym widokiem miasta. Przestrzeń, którą łączy style i epoki.
153368
Starogardzki Rynek
Brak Ci miejsca lub masz go za dużo? Brak Ci ludzi lub masz ich zbyt wielu wokół siebie? Przymierz starogardzki umiar przemierzając jego rynek. 107x107 metrów – średniowieczna geometria współczesnych emocji. Po środku Ratusz tajemniczych uczuć – podobno dzięki podziemnym korytarzom i lochom ma połączenie z nieodkrytymi jeszcze tajemnymi przejściami poza mury miejskie. Powrót na szczyt - chorągiewka i rok 1339, gdy miasto zyskało swój herb.
153369
Mury obronne
Wszystko się kręciło wokół Wierzycy – ujęcie wody napędzającej koła młyńskie i XIX-wieczny akwen modnego wówczas wioślarstwa. A już wieki wcześniej powstała fosa i ceglano-kamienny system obronny średniowiecznego miasta, a za nimi browar. Pozostałością dawnych obwarowań miejskich jest Baszta Tczewska (Młyńska). Przybywających podróżnych witał tu najciekawszy widok miasta. Starogard witał Kopernika, Sobieskiego, prezydentów II Rzeczpospolitej…
154179
panorama13
154180
panorama2
154212
Baszta Tczewska
Pytasz o początki miasta? Oto od niepamiętnych czasów właśnie tutaj kupiecka droga spotyka rzekę. Via mercatorum, ów starożytny szlak bursztynowy, zwany potem drogą księcia Grzymisława, którą wędrował też święty Wojciech, spotyka Wierzycę, pradawną opiekunkę Wierzyczan, bóstwo gniewne i łaskawe zarazem. Początkiem naszego miasta jest spotkanie dwóch żywiołów, żywiołów gwałtownych: ludzkiej wędrówki z płynącą wodą. Ich pierwsze spotkanie raz na zawsze naznaczyło los miasta ciągłymi odmianami, niespokojnymi i pięknymi. Jedna z nich dzieje się w roku 1198, kiedy kupieckim szlakiem wędrują joannici. Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalny św. Jana z Jerozolimy, z Rodos, z Malty, szpitalnicy, rycerze św. Jana, kawalerowie maltańscy – z paciorkami barwnych imion przybywają z daleka aż tutaj, na wzgórze, przynosząc miastu średniowieczny świt. Zapisują imię miasta Starygrod i rodzi się jego historia. Joannici wznoszą prędko kamienny gród, lecz wkrótce, przed rokiem 1348, krzyżacki architekt, mistrz Teodot z Florencji, przebudowuje prawobrzeżną osadę w miasto-warownię. Kwitnie w nim handel i rzemiosło, kwitnie ceglany gotyk. Od roku 1466 staje się miastem królewskim, miastem szlacheckich sejmików i pamiętnej konfederacji pomorskiej roku 1769. Nie omijają miasta niepokoje buntów i powstań. Ale też nie omija go wielka historia technicznego rozwoju Europy, tak że od połowy XIX wieku rozrasta się w jeden z najprężniejszych ośrodków przemysłowych Pomorza, którego zamożność budują wspólnie, również po odzyskaniu w roku 1920 niepodległości, Polacy, Niemcy i Żydzi.

Współczesny Starogard Gdański, stolica i serce pięknego Kociewia, pozostaje miastem trzech kultur, które opowiada o sobie językiem gotyku i neogotyku, eklektyzmu i secesji, wreszcie modernizmu. Od wieków oczarowane prasłowiańskimi wodami Wierzycy, dziś zaprasza cię do miejsc, które zbliżają.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia
Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kociewia i Powiśla w części zachodniej obejmuje obszar zamknięty przez Skarszew na zachodzie, Kwidzyn na południu, Malbork na wschodzie i Tczew na północy. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
jbrz
2 października 2013 jbrz napisał:
Dziękuję Ci za wspaniałą prezentację Starogardu Gdańskiego. Nigdy w tym mieście nie byłem i prawdopodobnie nie będę, ale dzięki twojej prezentacji poznałem sporo historii tego miejsca, a spacer ulicami Starogardu dał mi dużo pozytywnych wrażeń. Gratuluję.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.