Jurajski rekonesans

Dodano 17 lipca 2011 przez plik GPX
Jurajski rekonesans
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

4294
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 33,3 km
  • Średnia prędkość: 10,18 km/h
  • Przewyższenie: 101 m
  • Suma podejść: 239,8 m
  • Suma zejść: 179,5 m
  • Data: 17 lipca 2011
  • Lokalizacja: Polska, śląskie, Kromołów
16475
Kościół św. Jakuba
16476
Cmentarz wojenny z I wojny światowej
Podczas I Wojny Światowej, w listopadzie i grudniu 1914 roku, w rejonie Pilicy toczyły się zacięte walki pozycyjne wrogich sobie armii, rosyjskiej i austriackiej. Poległo w nich ponad 4000 żołnierzy różnych narodowości. W tym wielu Polaków wcielonych z terenów ówczesnych zaborów ziem polskich w szeregi tych armii, do bratobójczych dla nas zmagań. Chowani początkowo na targowisku w Pilicy spoczęli w końcu wszyscy - wspólnej i bezimiennie na tym, utworzonym w 1918 roku cmentarzu.W poszanowaniu majestatu śmierci i ku przestrodze - ten tragiczny pomnik odnowiły Rada miejska i społeczeństwo Gminy Pilica.
16477
Zamek w Pilicy
Pierwotnie była to budowla późnorenesansowa z 1610 roku, przebudowana w XVIII wieku na barokową rezydencję, kolejna przebudowa w 1876 nadała mu styl neorenesansowy. Zamek tworzą 4 skrzydła otaczające dziedziniec. Do 1945 właścicielami zamku byli Arkuszewscy, po wojnie był siedzibą domu dziecka, następnie zakładu wychowawczego dla młodzieży, od 1989 jest własnością Barbary Piaseckiej-Johnson. Zamek jest otoczony fortyfikacjami ziemno-murowanymi z bastionami z połowy XVII wieku, wzorowanymi na Jasnej Górze oraz park o powierzchni 10 hektarów o bogatej roślinności, uznany za pomnik przyrody jako dzieło sztuki ogrodowej. W parku znajduje się klasycystyczna studnia.
16478
Zamek w Pilicy
16479
Grób powstańców
16480
Mogiła Romów
Kawałek za Pilicą znajduje się miejsce spoczynku, około 40 Romów nieznanych z nazwiska zamordowanych przez hitlerowców w lipcu 1942 r. Fakt ten nigdy nie wyszedłby na światło dzienne gdyby nie okoliczna ludność, która pamiętała że gdy przybyli na miejsce zbrodni, po odjechaniu Niemców, zobaczyli czerwoną ziemię. Dziś w tym miejscu stoi tablica upamiętniająca to straszne wydarzenie.
16481
Droga
16482
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec – ruiny średniowiecznego zamku leżącego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wzniesionego w XIV-XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków
16483
Słonecznikowe pole
Mój pierwszy raz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Samochodem zaparkowaliśmy obok kościoła w Kromołowie. Naszą wędrówkę zaczęliśmy od długiego podjazdu w stronę Karlina. W Kiełkowicach jadąc prosto trzeba przeciąć asfaltową drogę i skierować się w kierunku lasu. W samym lesie popełniliśmy błąd (co widać na śladzie), ponieważ droga w prawo wydawała się początkowo lepsza. Jak się później okazało wdepnęliśmy w niezłe błotko. W Gieble wjechaliśmy ponownie na asfalt. Skręciliśmy w prawo i po kilku kilometrach dojechaliśmy do Biskupic-Pilicy, gdzie zwiedziliśmy cmentarz poległych w I wojnie światowej. Dalej gruntową drogą dojechaliśmy do murów zamku w Pilicy. Kawałek za Pilicą natknęliśmy się na zbiorową mogiłę Romów zamordowanych w czasie II wojny światowej. Potem zaczął się długi, ostry i męczący podjazd do Złożeńca. Następny stromy podjazd był na drodze do Ryczowa. Dalej jechaliśmy piękną, wąską, asfaltową drogą. Asfalt się skończył i wjechaliśmy do lasu. Wyjechawszy z tego lasu ujrzeliśmy w oddali ruiny zamku Ogrodzieniec. W okolicach zamku nieprzebrane tłumy ludzi (wszak to niedzielne słoneczne popołudnie). trzymając się czerwonych znaków skręciliśmy w prawo w ulicę Zuzanki, którą jadąc cały czas prosto dojechaliśmy do Bzowa. Tam ulicą Poległych dojechaliśmy do ulicy Harcerskiej, która powiodła nas prosto do Kromołowa.
Wasza ocena: 4.5 (6 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta