Jędrzejów - Lipa - Jędrzejów

Dodano 31 maja 2022 przez aplikację Android
Jędrzejów - Lipa - Jędrzejów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

251898
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 79,1 km
  • Czas trwania: 7 h 20 min
  • Średnia prędkość: 10,77 km/h
  • Przewyższenie: 120,53 m
  • Suma podejść: 1 594,86 m
  • Suma zejść: 1 645,66 m
  • Data: 31 maja 2022
  • Lokalizacja: Polska, świętokrzyskie, Jędrzejów
1425468
Kościół pw. Świętej Trójcy w Jędrzejowie
cenny XVwieczny zabytek powstał na miejscu wcześniejszej, XII-wiecznej świątyni. Gotycki w zrębie, był potem wielokrotnie przebudowywany. Wewnątrz zachowały się fragmenty późnorenesansowej polichromii figuralnej.
1425469
Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie jest również nazywane Muzeum Gnomonicznym. Większość zbiorów to zegary słoneczne i przyrządy astronomiczne. Nazwa muzeum pochodzi od Feliksa Przypkowskiego i jego syna, którzy zgromadzili pokaźną kolekcję dawnych przyrządów astronomicznych i innych w tym. m.in. książek
1425470
Dwór w Kotlicach Nowych
Pierwsza wzmianka o dworze pochodzi z 1762 roku. a w latach 1909-1911 został poddany gruntownej modernizacji, m.in. dobudowano frontowe skrzydło dworu. Nowi właściciele przebudowali go całkowicie, wykorzystując jedynie sklepione piwnice. Poprzedni stał frontem do drogi, obecny ma zaś front skierowany ku rzece. Jego wnętrza, przerabiane i przystosowane dla potrzeb szkoły, zatraciły całkowicie „dworski” charakter. Obecnie funkcjonuje jako gospodarstwo agroturystyczne Agropark Dworek pod Lipą.
1425471
widok ze wzniesienia między Nowymi Kotlicami a Brusem
1425472
dwór w Brusie
Zespół dworski (dwór i park z ogrodem) z przełomu XIX i XX w. Stanowi własność prywatną i jest niedostępny.
1425473
kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mokrsku Dolnym
Jest to jeden z najstarszych i najciekawszych kościołów w regionie. Jego prezbiterium stanowi pierwotna późnoromańska świątynia XIII wieku. Zbudowano ją z kamiennych ciosów, w których widać tzw. Gmerki – znaki kamieniarskie oraz ślady po przejętym jeszcze z czasów pogańskich obrzędzie niecenia ognia.
Barokowa nawa została dobudowana w 1676 roku. Podniesiony został też wschodni szczyt nawy. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z XIX wieku. Kościół otoczony jest ogrodzeniem z kapliczką, wybudowanym w XIX wieku.
1425474
Ruiny zamku Kmitów w Mokrsku Górnym
Ruiny zamku pochodzą z XVI w. i położone są na sztucznym wzniesieniu otoczonym fosą. Pierwotny gotycki zamek zbudował w końcu XIV w. ród Jelitczyków - kasztelan radomski Klemens z Mokrska oraz jego syn podstoli krakowski Florian. W 1535 r. został znacznie rozbudowany Piotra Kmitę. Powstała wtedy okazała renesansowa rezydencja przetrwała do XIX w. Jest to budowla wzniesiona na planie prostokąta, w której zachowały się ruiny trzech skrzydeł mieszkalnych oraz muru parawanowego. Teren niedostępny.
1425475
dwór w Mokrsku Dolnym
Dwór z przełomu z XIX i XX wieku otoczony parkiem z II połowy XIX wieku. Do niedawna w dworze funkcjonowała szkoła i przedszkole, obecnie opuszczony.
1425476
Nida w Mokrsku Dolnym
Nida na wysokości przystani kajakowej "U Dorotki"
1425477
droga pomiędzy Sobkowem a Korytnicą
1425478
leśna droga
1425479
kościół pw. św. Floriana w Korytnicy
Kościół murowany w latach 1645-1656, w 1675 r. dobudowana Kaplica Nawiedzenie NMP, oskarpowanie kościoła i wzniesienie kopuły nad kaplicą po 1686 r., podwyższenie po 1794 r. wielokrotnie remontowany. Na uwagę zasługuje tutaj tryptyk z XVII wieku malowany na drewnie, znajdujący się od 1997 r. wewnątrz kościoła.
Kościół ten posiada dzwonnicę wymurowaną w 1837 r., ogrodzenie z 1857 r. oraz kapliczkę św. Floriana murowaną w II poł. XIX w.
1425480
Piaskowa pułapka w Borczynie
przy wjeździe do lasu w Borczynie spotkała mnie przykra niespodzianka w postaci piaszczystej drogi po której nie dało się jechać. Alternatywą dla niej była równoległa ale dość zarośnięta inna droga, Korzystając z niej trzeba jednak sie pilnować bo w pewnym momencie odbiega w lewo
1425481
dwór w Lipie
zespól dworski złożony z drewnianego dworu z początku XX w. z ruiną spichlerza murowanego z kamienia z 1 połowy XIX w., w otoczeniu stawów (od strony północnej), na południe od dworu zlokalizowano sklepione piwnice, zapewne kryjące pozostałości starszego założenia. Dwór stanowi własność prywatną, niedostępny.
1425482
Kościół św. Marii Magdaleny w Chomentowie
Pierwszy kościół parafialny, zbudowany ok. 1328 r., był drewniany. Około poł. XVI w. kościół ten został przejęty przez ewangelików z inicjatywy Kiliana Łukowskiego. Katolicy odzyskali go ok. 1610 r.
W 1744 r. biskup Michał Kunicki, konsekrował nowy, drewniany kościół zachowany do dziś. Kościół ten jest konstrukcji zrębowej, jednonawowy, z węższym prostokątnym prezbiterium, dach zdobi barokowa wieżyczka.
1425483
Kościół pw. św. Stanisława BM w Sobkowie
Pierwszy właściciel Sobkowa - Stanisław Sobek z Sulejowa, był arianinem i to on wybudował ok. 1560 r. świątynię jako zbór dla swoich współwyznawców – braci polskich.. Jego syn Stanisław, oddał świątynię katolikom ok. 1570 roku. Jest to świątynia zbudowana na planie krzyża złożonego z nawy, do której przylegają dwie symetryczne kaplice oraz równego korpusu szerokością prezbiterium.
Większość powierzchni kościoła nakryta jest sufitem, jedynie w kaplicy południowej znajduje się sklepienie kolebkowo-krzyżowe. Ołtarz główny pochodzi z 2 poł. XVII w.
1425484
Zamek Rycerski w Sobkowie
Ruiny wczesnoklasycystycznego pałacu wzniesionego przez XVIII - wiecznych właścicieli Sobkowa - Szaniawskich, Ruiny pałacu z czterema japońskimi kolumnami w części środkowej zwrócone są ku rzece.
1425485
Zamek rycerski w Sobkowie
Obiekt został częściowo wyremontowany, aktualnie w fortalicji urządzone są pokoje gościnne i restauracja "Pod zakutym łbem", w której można się posilić albo w stylizowanym wnętrzu albo na zewnątrz z widokiem na majdan
1425486
Zamek rycerski w Sobkowie
Zespół fortalicji w Sobkowie wzniesiony przez Stanisława Sobka w latach 1560-1570. Jego kształt i charakter nie mają odpowiednika w Polsce. Zbudowany na planie nieregularnego prostokąta z niewielkimi basztami, na norożach posiada obszerny majdan, pośrodku którego stał pierwotny dwór Sobkowskich.
Do murów obwodowych przylegają zabudowania gospodarcze, brama wjazdowa znajduje się w najlepiej zachowanym skrzydle. Pierwotny dwór Sobkowskich został w 1767r. Fortalicja pierwotnie zamknięta była z czterech stron murem obronnym, z basztami w czterech narożach. Dziś zachowane są pozostałości murów i trzy baszty kryte drewnianymi daszkami, w dolnych kondygnacjach zachowane strzelnice.
1425487
dwór w Brzegach
dwór drewniany z gankiem z czterema kolumnami z 1846 r., przebudowany w 1900 r. w otoczeniu parku z I połowy XIX w. Dwór stanowi własność prywatną, za zgodą właściciela możliwość zobaczenia z zewnątrz.
1425488
kościół pw. św. Szczepana w Mnichowie
Świątynię wyróżnia ośmioboczna kopuła zakończona wieżyczką z cebulastym hełmem i dwie czworoboczne wieże zachodniej fasady. Ściany i sufit wykonano z drzewa modrzewiowego, a liczne rzeźby i dekoracje – z lipowego.
1425489
kościół pw. św. Szczepana w Mnichowie
W ołtarzu głównym umieszczony jest słynny z łask obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, namalowany prawdopodobnie w XVII wieku na wzór Madonny z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Przed wejściem do prezbiterium zwraca uwagę oryginalna drewniana chrzcielnica zwieńczona głową Jana Chrzciciela. W bocznych ołtarzach można podziwiać obraz przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa i klęczącą Matkę Boską bolesną oraz obraz św. Józefa Kalasantego z 1771 r. Zachwyca też drewniany chór, misternie rzeźbiona ambona i konfesjonały.
1425490
dwór w Wilanowie
Nie wiem dlaczego ale dwór ten figuruje jako dwór w Laskowie choć znajduje się w granicach administracyjnych Wilanowa. Jest to dwór z roku 1927 murowany, dach kryty blachą, kopertowy, modernizowany w latach 60-tych XX w., obecnie opuszczony i wymagający remontu.
1425491
Zespół klasztorny Cystersów w Jędrzejowie
Klasztor cystersów założony jako pierwszy w Polsce, powstał z wykorzystaniem ciosowego kościoła pw. św. Wojciecha z lat 1109–18, którego duże partie odsłonięto kilka lat temu. W kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha, typu bazylikowego (na planie krzyża łacińskiego) zachowało się wiele detali wystroju romańskiego. Z 1319 r. pochodzi gotycka płyta nagrobna Pakosława ze Mstyczowa, kasztelana krakowskiego, należąca do najstarszych w Polsce nagrobków rycerskich. Oddzielna kaplica, XVIII-wieczna,, poświęcona jest bł. Wincentemu, zwanemu Kadłubkiem.
1425492
Zespół klasztorny Cystersów w Jędrzejowie
W skład zespołu wchodzą:
- kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha z pocz. XIII w., przebudowany w XV w. i w latach 1728–1754
-klasztor z I połowy XIII w., przebudowany w II połowie XV w. i I połowie XVIII w.,
- dzwonnica z połowy XVIII w.,
- brama klasztoru z 1738 r.,
- mur z basztami z XVI–XVIII w.,
- ogród z połowy XVIII w., przebudowany w XX w.
1428556
konfiguracja trasy
Po prawie rocznej przerwie wróciłem z rowerem do województwa świętokrzyskiego a konkretnie do powiatu jędrzejowskiego. Poprzednio zwiedzałem tereny na zachód od Wodzisławia, tym razem postanowiłem zwiedzić tereny na wschód od Jędrzejowa. Wytyczona trasa ma trochę dziwny kształt jednakże było to uwarunkowane umiejscowieniem obiektów, które chciałem zobaczyć oraz rzeką Nidą przez którą nie ma zbyt wiele przepraw. Wybrane obiekty, poza Jędrzejowem, nie są może zbyt spektakularne i szeroko znane, znalazło się jednak wśród nich, zwłaszcza wśród kościołów, kilka perełek. Nie będę ich klasyfikował czy oceniał bo każdy jest inny w swoim rodzaju, czy to z uwagi na architekturę czy historię i każdy z nich zasługuje na zatrzymanie się przy nim choć na chwilę. Wśród wytypowanych obiektów znalazło się także trochę dworków, z których większość stanowi własność prywatną i jeśli je można zobaczyć to najczęściej zza ogrodzenia. Nie są to jakieś wielkie dwory, raczej skromne, szlacheckie siedziby w otoczeniu zwykle okrojonych parków. Z większych, magnackich siedzib na trasie mojej wycieczki znajdowały się tylko dwa obiekty a w zasadzie ich ruiny. Pierwszy obiekt, ruiny zamku Kmitów w Mokrsku Górnym, jest niedostępny do zwiedzania i można go podziwiać z oddali. Drugi obiekt tj. ruiny zamku rycerskiego w Sobkowie jest udostępniony do zwiedzania i stanowi atrakcję turystyczną, w której nie tylko można oglądnąć pozostałości zamku ale można tez zjeść, urządzić imprezę czy nawet zanocować. Podczas całej wycieczki towarzyszyły mi piękne widoki w postaci lekko pofałdowanego terenu, wijącej się Nidy czy dających trochę cienia lasów i zagajników. Jak już wspomniałem, teren był lekko pofałdowany bez wzniesień wymagających większego wysiłku. No i co istotne, dopisała pogoda.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta