Dwa wodospady-Kamieńczyk i Szklarka

Dodano 17 listopada 2010 przez Garmin
Dwa wodospady-Kamieńczyk i Szklarka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1198
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.8
  • Dystans: 26,7 km
  • Czas trwania: 2 h 55 min
  • Średnia prędkość: 9,13 km/h
  • Przewyższenie: 389,81 m
  • Suma podejść: 1 612,14 m
  • Suma zejść: 1 598,68 m
  • Data: 18 sierpnia 2010
  • Lokalizacja: Polska, dolnośląskie, Szklarska Poręba
1063
IMG_7427.png
Kamieńczyk (846m n.p.m.) to najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Woda spada z wysokości 27m trzema kaskadami.Obok wodospadu znajduje się prywatne schronisko "Kamieńczyk".
1064
IMG_7435.png
widok na Kotlinę Jeleniogórską
1065
IMG_7447.png
zjazd z widokiem na góry
1066
IMG_7438.png
widok na Śnieżne Kotły
1067
20100810.png
Szklarka (520m n.p.m) jest drugim co do wielkości wodospadem w polskich Karkonoszach.Woda opada z wysokości 13,3m.Przy wodospadzie usytuowane jest schronisko "Kochanówka".
Wycieczkę rozpoczynamy przy dworcu PKP Szklarska Poręba Górna kierując się ulicą w dół w kierunku miasta. Poniżej posterunku Policji skręcamy w prawo na drogę numer 3 prowadzącą do przejścia granicznego w Jakuszycach, która jest na tym odcinku prowadzona wąskim dnem doliny Kamiennej. Po kilometrze kierujemy się lekko w prawo by przejechać przez osiedle Huty. Przed torami kolejowymi skręcamy w lewo by dotrzeć z powrotem do drogi nr 3. Następnie po 200m zjeżdżamy z drogi asfaltowej w lewo. Cały czas lekko wspinając się dojeżdżamy do wodospadu Kamieńczyk. Kamieńczyk (846m n.p.m.) to najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Woda spada z wysokości 27m trzema kaskadami. Obok wodospadu znajduje się prywatne schronisko "Kamieńczyk". Stając obok schroniska możemy podziwiać widoki na góry Izerskie. Od wodospadu kierujemy się czerwonym szlakiem w dół. Odcinek ok 400m ze względu na stromy zjazd i wystające kamienie lepiej pokonać prowadząc rower. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcając w prawo wjeżdżamy na trasę rowerową oznaczoną symbolem 5, którą pokonujemy znaczną część wycieczki. Trasa cały czas wznosi się,by w najwyższym punkcie osiągnąć wysokości 870m n.p.m. Podjazd jest momentami dość wyczerpujący, jednak widoki na kotlinę Jeleniogórską oraz Śnieżne Kotły wyłaniające się między drzewami nagradzają nasz wysiłek. Cały czas towarzyszy nam szum spływających miejscami co kilkanaście metrów małych potoków górskich. Po osiągnięciu najwyższego punktu wycieczki czeka nas kilkukilometrowy zjazd aż do wodospadu Szklarka. Zjeżdżając przecinamy prosto drogę pod reglami i dalszą część trasy pokonujemy trasą rowerową numer 7, którą docieramy do drogi nr 3 prowadzącej z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby. Skręcamy w lewo i po ok. 600m podjazdu docieramy do znajdującego się po lewej stronie parkingu,na którym na licznych stoiskach możemy nabyć pamiątki i oscypki.
Wjeżdżamy na niebieski i czarny szlak,którym docieramy do Szklarki. Szklarka (520m n.p.m) jest drugim co do wielkości wodospadem w polskich Karkonoszach. Woda opada z wysokości 13,3m. Przy wodospadzie usytuowane jest schronisko "Kochanówka". Wracamy do drogi nr 3 i kontynuujemy jazdę w kierunku Szklarskiej Poręby. Przy Muzeum Ziemi , w którym prezentowana jest stała wystawa kamieni ozdobnych i szlachetnych z Sudetów i świata oraz wyroby rzemiosł artystycznych ze szkła, ceramiki, drewna, kamieni i srebra skręcamy w prawo. Jedziemy kolejno ulicami Hoffmana, Kopernika obok hotelu KRUS, Muzealną, 11 listopada. Przy Kościele pod wezwaniem Bożego Ciała wybudowanym w latach 1884-1886 w stylu neoromańskim skręcamy w prawo. (W kościele znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, poświęcony przez papieża św. Piusa X oraz obrazy i sztandary namalowane przez Wlastimila Hofmana). Dalej mijamy cmentarz i przed torami kolejowymi zjeżdżamy z asfaltu na ścieżkę prowadzącą do ulicy Morcinka. Ostro podjeżdżamy 150m i kończymy wycieczkę obok stadionu w Szklarskiej Porębie Górnej.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Karkonosze
Karkonosze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na...

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Wasza ocena: 3.6 (7 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
jedrula77
29 stycznia 2015 jedrula77 napisał:
Fajna trasa
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.