Drewniane Mazowsze – trasa samochodowa nr 6

Dodano 15 listopada 2019 przez plik GPX
Drewniane Mazowsze – trasa samochodowa nr 6
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

162317
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Samochód
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.5
  • Dystans: 132 km
  • Przewyższenie: 44,88 m
  • Suma podejść: 398,85 m
  • Suma zejść: 409 m
917355
Długosiodło
Drewniana kostnica z gotyckimi drzwiami
917356
Długosiodło
Mikroskansen
917357
Długosiodło
Najstarszy dąb na terenie województwa mazowieckiego
917368
Kunin
Drewniany kościół
917369
Mamino
Wiatrak paltrak
917370
Przystań
Drewniany dwór z lat 20 XX w.
917371
Kadzidło
Skansen Kurpiowski
917372
Łyse
Zespół sakralny - drewniany kościół, dzwonnica oraz kaplica cmentarna
917373
Sasanki otwarte
Przy drodze na wiosnę kwitną sasanki otwarte - rośliny chronione!
917374
Czarnia
Kościół drewniany, konstrukcji szkieletowej (oszalowany), o cechach modernistycznych
917375
Grale
Ludowa kapliczka domkowa
917376
Lipniki
Wiatrak koźlak
917377
Dąbrówka
Zespół sakralny - kościół drewniany i dzwonnica
917378
Ostrołęka
Karczma kurpiowska Ostoja
918696
Omulew
Spływy kajakowe - możliwe na wielu etapach (najwygodniejsza przystań kajakowa w Brodowych Łąkach - http://www.goksirbaranowo.pl/index.php/23-omulew/49-wypozyczalnia-kajakow)
918697
Kadzidło
Drewniana kaplica cmentarna
918698
Ostrołęka
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w budynku dawnej poczty
Trasa prowadzi po najciekawszych obiektach Kurpiowszczyzny. Rozpoczyna się w Długosiodle, które cieszy się posiadanie sporej liczby zabytkowych obiektów. Miłośników drewnianej architektury z pewnością zainteresuje jedyna zachowana drewniana kostnica na terenie województwa mazowieckiego. Choć sam budynek jest XIX wieczny, zawiera w sobie gotyckie skrzydło drzwiowe, pięknie okute. W otoczeniu murowanego, neogotyckiego kościoła znajdziemy także najstarszy dąb na terenie województwa mazowieckiego, zaś tuż za ogrodzeniem niewielką chatę kurpiowską stanowiącą wraz z wyposażeniem mikroskansen.

Czeka nas następnie kawałek jazdy po niewielkich miejscowościach oraz terenach leśnych. Miniemy po drodze drewniany kościół w Kuninie, który niegdyś był kaplicą ewangelicką i został tutaj translokowany. Przejedziemy przez miasto Rożan, które wsławiło się... składowaniem odpadów radioaktywnych z jedynego polskiego reaktora w Świerku. Bez obaw - badania nie wykazały istotnego wpływu na życie mieszkańców :)

Dojeżdżamy do miejscowości Mamino. Zanim jeszcze zobaczymy pierwsze domy powita nas widok wiatraka paltraka. Wiatraki te były posadowione na szynie, która umożliwiała w stosunkowo łatwy sposób obracanie całego korpusu w kierunku wiatru. Dziś już wiatrak nie ma skrzydeł, ale wciąż stoi dumnie na środku pól.

Wracamy na drogę wojewódzką 626, dojeżdżamy do miejscowości Nowa Wieś i kierujemy się dalej na północ do miejscowości Przystań. Zobaczymy w niej pięknie odremontowany drewniany dwór. Niewprawne oko mogłoby go uznać za obiekt barokowy, jednakże dwór jest o wiele młodszy i pochodzi z dwudziestolecia miedzywojennego. Obecnie mieści się w nim szkoła. Kawałek dalej będziemy przejeżdżać przez rzekę Omulew, która jest stosunkowo mało znaną, a bardzo ciekawą trasą kajakową.

Kolejne dziesięć kilometrów na północ i dojedziemy do miejscowości Kadzidło. Znajduje się w niej Zagroda Kurpiowska, oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Gromadzi obiekty tradycyjne dla budownictwa drewnianego Puszczy Zielonej. Niestety, kilka lat temu dwa obiekty zostały strawione przez pożar. Wciąż jednak jest dużo do zobaczenia! Dodatkowo, na cmentarzu można zobaczyć XIX wieczną drewnianą kaplicę.

Dalej trasa wiedzie nas ku miejscowości Lipniki, gdzie zachował się drewniany wiatrak koźlak. Wciąż posiada on śmigła i kilka lat temu wciąż jeszcze był używany!

Najbardziej na północ usytuowany punkt wycieczki znajduje się w miejscowości Łyse. Znajdziemy tam aż trzy obiekty sakralne - kościół transeptowy, najwyższą dzwonnicę drewnianą na terenie województwa mazowieckiego oraz kaplicę cmentarną. Obiekty otwierane są stosunkowo rzadko - najlepszą okazją do odwiedzenia jest Niedziela Palmowa, gdy właśnie w starym kościele odbywa się konkurs na najwyższą palmę wielkanocną. Termin ten jest zwykle także dobry do poszukania w okolicach Łysych pięknych, chronionych kwiatów - sasanek otwartych.

Po drodze w kierunku Ostrołęki będziemy mijać po drodze kościół w Czarni, niewielką kapliczkę domkową w Gralach (warto zatrzymać się choć na chwilę, jest to prawdopodobnie najbardziej urokliwa kapliczka na terenie województwa mazowieckiego) oraz zespół sakralny w Dąbrówce. W Ostrołęce możemy zwiedzić wspomniane już wcześniej Muzeum Kultury Kurpiowskiej bądź też posilić się w Karczmie Kurpiowskiej "Ostoja".

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta