Dolina Chochołowska - Grześ - Rakoń

Dodano 27 stycznia 2013 przez aplikację Android
Dolina Chochołowska - Grześ - Rakoń
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

16875
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.5
  • Dystans: 24,3 km
  • Czas trwania: 10 h 1 min
  • Średnia prędkość: 2,43 km/h
  • Przewyższenie: 988 m
  • Suma podejść: 2 257 m
  • Suma zejść: 2 264 m
  • Data: 24 stycznia 2013
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Witów
97730
Grześ
Grześ znajduje się na wysokości 1653 m n.p.m. w bocznej, długiej północnej grani Wołowca odchodzącej od Wołowca na północ. Na głównym, zachodnim wierzchołku Grzesia zmienia ona kierunek na wschodni, a na niższym, zwanym Kruźlikiem skręca na północny wschód. Przebiega nią granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego[2]. Grześ jest zwornikiem dla trzech grani i trzech grzęd.
97731
Polana Chochołowska
Polana w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich położona jest na wysokości 1090–1150 m n.p.m. Jest to największa polana w polskich Tatrach i jedna z największych w całych Tatrach. Dawniej była jednym z głównych ośrodków pasterstwa w Tatrach, wchodziła w skład Hali Chochołowskiej. Była koszona i wypasana, pasiono tutaj owce i bydło. W 1930 r. stało na niej 60 różnego rodzaju budynków; szałasów, szop, stodół z sianem. Służyły one nie tylko celom gospodarczym, ale były również bazą noclegową dla kłusowników, przemytników i taterników.
97739
Parking w Siwej Polanie
97740
Schronisko na Polanie Chochołowskiej
Schronisko turystyczne położone na Polanie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich, nazywane w skrócie Schroniskiem Chochołowskim znajduje się na wysokości 1146 m n.p.m.
Jest największym schroniskiem w Tatrach Polskich czynnym przez cały rok. Turystom oferuje 132 miejsca noclegowe w pokojach 2-, 3-, 4-, 6-, 8- i 14-osobowych. Posiada także świetlicę, przechowalnię całoroczną nart, kuchnię turystyczną i suszarnię ubrań. Obok schroniska znajduje się dyżurka, w której okresowo dyżurują ratownicy TOPR. W schronisku można bezpłatnie zagotować sobie wodę w czajniku elektrycznym w kuchni turystycznej.

www.chocholowska.zakopane.pl/
97741
Kominiarski Wierch
Widok na Kominiarski Wierch z Polany Chochołowskiej
97742
Siwa Polana
Siwa Polana, dawniej koszona i intensywnie wypasana, obecnie jest w dalszym ciągu użytkowana pastersko, prowadzi się tutaj kulturowy wypas owiec i bydła, można kupić oscypki i bundz. Stoi na niej kilka stylowych szałasów, bacówka i dom mieszkalny i zabudowania gospodarcze. Na pierwszy plan obecnie wysuwa się jednak jej znaczenie turystyczne. Jest punktem początkowym zwiedzania Doliny Chochołowskiej. Można do niej dojechać samochodem lub busem. Dalej obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów zmechanizowanych. Na polanie jest płatny parking, końcowy przystanek busów, wypożyczalnia rowerów górskich, bufety, karczma i sklepik.
97743
Grześ wejscie
97744
Grześ - widok ze szczytu
97745
Rakoń
Rakoń - 1879 m n.p.m - znajduje się w bocznej północnej grani Wołowca. Przez grań tę biegnie granica polsko-słowacka. Rakoń od Wołowca oddzielony jest niewielką przełęczą Zawracie, nad którą wznosi się tylko 19 metrów, zaś w stronę sąsiedniego w południowym kierunku Grzesia biegnie grzbiet Długiego Upłazu z Łuczniańską Przełęczą. W kierunku północno-zachodnim z Rakonia odchodzi jeszcze jedna grań – północno-zachodnia grań Rakonia, rozdzielająca słowackie doliny: Łataną i Rohacką. Jego wschodnie zbocza opadają do Doliny Chochołowskiej Wyżniej.
97747
Rakoń widok
Po dwóch tygodniach oczekiwania udało się trafić na wymarzoną pogodę. Trasa prowadziła z parkingu niedaleko Siwej Polany przez Dolinę Chochołowską na Grzesia, a następnie Rakonia. W planach było jeszcze wejście na Wołowiec, jednak zabrakło już na to czasu, który spędziliśmy podziwiając piękne, wręcz alpejskie widoki na szlaku od Grzesia do Rakonia.
Szlak z Doliny Chochołowskiej był dobrze przetarty choć wędrówkę początkowo utrudniała gęsta mgła, która w niższych partiach ograniczała widoczność do kilkudziesięciu metrów. Trudniejsze okazało się zejście z przełęczy pomiędzy Rakoniem, a Wołowcem. Szlak początkowo był prawie niewidoczny. Po małym, nie do końca zamierzonym skrócie, udało się go odnaleźć i trafić do schroniska na zasłużony odpoczynek ;)
Sporo osób wybiera tą trasę na początek swojej przygody ze ski tourami, osobiście uważam, że trasa jest idealna zarówno dla narciarzy, jak i dla osób które dopiero zaczynają zdobywanie tatrzańskich szczytów zimą.

Wideo ze szczytu Rakonia: www.youtube.com/watch?v=4NBxNsCTBpo
Opisy do zdjęć zaczerpnięte z www.wikipedia.org

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Tatry Polskie
Tatry Polskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy...

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
fotorobart
2 września 2013 fotorobart napisał:
zimą jest czadowo, muszę sie tam wybrać
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.