Cysterski Szlak Rowerowy (Łekneńsko-Wągrowiecki odcinek pętli Wielkopolsko-Lubuskiej)

Dodano 20 czerwca 2013 przez plik GPX
Cysterski Szlak Rowerowy (Łekneńsko-Wągrowiecki odcinek pętli Wielkopolsko-Lubuskiej)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

23882
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.0
  • Dystans: 244 km
  • Czas trwania: 8 566 h 27 min
  • Średnia prędkość: 0,03 km/h
  • Przewyższenie: 69,9 m
  • Suma podejść: 739,07 m
  • Suma zejść: 741,34 m
  • Data: 20 czerwca 2013
  • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Niedźwiedziny, Wagrowiec
115542
Lekno-kosciol_fot._archiwum_Starostwa_Powiatowego_w_Wagrowcu
115543
klasztor_pocysterski_w_Wagrowcu_fot._Iza_Marcinkowska_9
Szlak Cysterski – związany jest z przemieszczaniem się cystersów w województwie Wielkopolskim. Podczas wycieczki szlakiem zapraszamy do zapoznania się z zabytkami pozostałymi po opactwach cysterskich, które powstały w okresie sprowadzenia cystersów do Polski w średniowieczu. Są to m.in. piękne zespoły poklasztorne oraz kościoły barokowe z pięknym wyposażeniem i cennymi kolekcjami dzieł sztuki. Na terenie Wielkopolski jest wiele miejscowości, gdzie istniały opactwa cysterskie, m.in. Owińska, Wągrowiec (kościół i klasztor pocysterski), Tarnowo Pałuckie (efektowny XIX-wieczny pałac w stylu nawiązującym do XVII-wiecznej architektury zamków francuskich), Łękno, Słupca, Ląd (opactwo cysterskie), Pyzdry, Lubiń, Przemęt, Wieluń Zaobrzański, Kaczor, Obra, Gościkowo, Bledzew, Zemsko, Kamionna i Orzeszkowo.

Łekieńsko - wągrowiecki odcinek Wielkopolskiej Pętli Szlaku Cysterskiego ma 14 km długości. Stanowi to 2,5 % całej pętli wielkopolskiej, która ma długość około 600 km.

Zaczyna się on w pobliżu Łekna, które jako gród kasztelański było w XII wieku centralnym ośrodkiem Pałuk. Po raz pierwszy wzmiankowano o Łeknie w 1136 roku. W latach 1370-1888 Łekno było miastem. Z powodu słabego rozwoju prawa miejskie jednak utraciło. Pamiątką po miejskiej przeszłości jest rynek i zwarta zabudowa wokół niego.
Trasę poleca
Starostwo Powiatowe w Wągrowcu

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Poznania. Część północna
Okolice Poznania. Część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Mapa Szlak Piastowski
Szlak Piastowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje...

Mapa Okolice Poznania. Część Południowa
Okolice Poznania. Część Południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.

Wasza ocena: 2.0 (3 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
1 września 2015 kys30 napisał:
ciekawa trasa
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta