Ćwiczenie na Lekcje

Dodano 18 stycznia 2021 przez rysowanie
Ćwiczenie na Lekcje
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

199336
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.4
  • Dystans: 9,6 km
  • Przewyższenie: 30,9 m
  • Suma podejść: 67,72 m
  • Suma zejść: 67,71 m
  • Data: 1 stycznia 2031
  • Lokalizacja: Polska, mazowieckie, Ciechanów
1126835
Dworzec Ciechanów (Początek)
Stacja powstała w 1877 podczas budowy kolei nadwiślańskiej Warszawa – Mława. Powstał wówczas również drewniany budynek dworca (identyczny stoi do dziś w Gąsocinie) oraz towarzyszące mu obiekty. Linia była budowana przez okolicznych mieszkańców przez około trzy lata. W 1984 do Ciechanowa dotarła trakcja elektryczna. Stary dworzec został zburzony podczas budowy dworca nowego systemowego.
1126836
Sklep Biedronka
Sklep sieciowy. Możliwość zakupienia jedzenia oraz picia itp..
1126837
Badawczy Park Botaniczny
Nazywany potocznie "Kanały" Badawczy Park Botaniczny. Jest to park finansowany z środków Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku i Ciechanowie.
1126838
Kładka Spacerowa
kładka do spacerowania.
1126839
Zamek książąt Mazowieckich
W drugiej połowie X w. Mazowsze zostało włączone do państwa pierwszych Piastów. Zdaniem większości badaczy nastąpiło to za panowania Siemomysła, ojca Mieszka I, według innych nawet w końcu X w. Pierwsza pisana wzmianka o Ciechanowie pochodzi z 1065 r. z dokumentu mogileńskiego wydanego przez Bolesława Śmiałego, w którym król uposaża ufundowany wówczas klasztor benedyktynów w Mogilnie. Ciechanów wymieniony jest z nazwy jako jeden z 19 grodów (castrum) i obciążony dziesięciną na rzecz klasztoru. Zdaniem A. Kociszewskiego w XI w. na terenie Ciechanowa funkcjonowały 4 kościoły, co stawiało miasto na drugim miejscu na Mazowszu. Inną opinię wyraża W. Górczyk, który dopuszcza istnienie tylko jednego kościoła w II poł. XI w. w tym mieście. W okresie wczesnego średniowiecza trzon zespołu osadniczego na terenie dzisiejszego Ciechanowa stanowił gród i podgrodzie, którego północny zasięg wyznaczała dzisiejsza ulica Strażacka. Od południa przylegała do nich najprawdopodobniej niewielka osada targowa. W promieniu 2–4 km funkcjonował zespół osad znajdujących się na terenie obecnego miasta. Ze względu na strategiczne położenie gród ciechanowski stanowił ośrodek obronny na północnym Mazowszu był przez to wielokrotnie najeżdżany przez Pomorzan, Prusów i Jaćwingów, Litwinów, a później przez zakon krzyżacki. O znaczeniu ówczesnego Ciechanowa świadczy skupienie wokół miasta skarbów wczesnośredniowiecznych. Na terenie dzisiejszego miasta oraz w jego okolicach zlokalizowano łącznie 16 znalezisk.
1126840
Rzeka Łydynia
Łydynia – rzeka, lewy dopływ Wkry o długości 74,12 km. Rzeka płynie przez Nizinę Północnomazowiecką w województwie mazowieckim. Przepływa przez miejscowości Regimin, Ciechanów, Luberadz, Przyrowa, Obrąb, a do Wkry uchodzi na północny zachód od Sochocina
1126841
Urząd Miasta
Ratusz w Ciechanowie – neogotycki ratusz miasta Ciechanów w woj. mazowieckim, mieszczący się na północnej stronie rynku. Większość literatury podaje, że budynek powstał w 1844 r. według projektu architekta Henryka Marconiego.
1126842
Ulica Warszawska w Ciechanowie
Ulica Warszawska to główna ulica handlowa Ciechanowa. Łączy plac Jana Pawła II z placem Tadeusza Kościuszki. W 2009 roku ulica przeszła generalny remont i została przekształcona w deptak.
1126843
Różne Restauracje (postój)
1126844
Parafia rzymskokatolicka pw. św. Józefa, Kościół farny
Parafia obejmuje następujące ulice w Ciechanowie: Akacjowa, Bojanowskiego, Cicha, Fabryczna, Głowackiego, Gostkowska, Górna, Graniczna, Grota Roweckiego, Gruduska, Hallera, pl. Jana Pawła II, Jesionowa, Juranda, Kaczeńców, Kilińskiego, Klonowa, pl. Kopernika, Kościuszki, Królowej Bony, Księcia Janusza, 11 Listopada, 3 Maja, Małgorzacka, Mikołajczyka, Młynarska, Moniuszki, Nadfosna, Nadrzeczna, Narutowicza, Nowokolejowa, Obozowa, Okrzei, Olchowa, Parkowa, Partyzantów, Pijanowskiego, pl. Piłsudskiego, Płocka, Powstańców Warszawskich, Przasnyska, 11 Pułku Ułanów, Pułtuska, Równa, Rycerska, Sienkiewicza, Sierakowskiego, Skrzetuskiego, Spokojna, Strażacka, 17 Stycznia, Szumna, Ściegiennego, Śląska, Osiedle Świerczewskiego, Tatarska, Topolowa, Ułańska, Warszawska, Wierzbowa, Wiklinowa, Witosa, Wojska Polskiego, Wyzwolenia, Zacisze, Zagłoby, Zamkowa, Zbyszka i Danusi, Zielona, Zielona Ścieżka oraz miejscowości: Kalisz, Kotermań, Niestum, Przążewo, Przedwojewo, Trzcianka.
1126845
Wieża ciśnień
wieżowy zbiornik wyrównawczy zaprojektowany przez warszawskiego architekta Jerzego Michała Bogusławskiego w 1972 r. przy współudziale konstruktora dr. Józefa Wilbika, Stanisława Gajowniczka oraz Bohdana Szczeszeka. Technologię opracował inż. Stanisław Majkowski. Projekt opracowano w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Miastoprojekt Mazowsze w Warszawie przy współpracy Politechniki Warszawskiej.

Zbiornik ma kształt torusa osadzonego na hiperboloidzie jednopowłokowej. Kubatura zbiornika wynosi 1560 m³, znajduje się na wieży o wysokości 22 m, o średnicy podstawy dolnej 11,25 m, górnej 17,70 m, średnica zwężenia ok. 7 m.
1126846
Centrum Handlowe "Dekada
1126847
Krzywa Hala i Obelisk
Krzywa Hala – budynek w Ciechanowie. Krzywa hala na placu Józefa Piłsudskiego od wielu lat wpisana jest w krajobraz architektoniczny Ciechanowa. Jest jednym z głównych, a przynajmniej jednym z najbardziej charakterystycznych budynków znajdujących się w poniemieckiej dzielnicy Bloki.

Po śmierci Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w dniu 12 maja 1935 r., w wielu miejscowościach wzniesiono pomniki poświęcone Naczelnikowi. Stały się one miejscami uroczystości patriotycznych. Kiedy we wrześniu Polskę zajęli Niemcy większość z nich bezpowrotnie zniszczyli.

Powojenne czasy panowania komunistów nie sprzyjały odnowieniu pamiątek po Piłsudskim. W Ciechanowie pomnik Marszałka ufundowano w latach 30. Przetrwał do czasów okupacji, gdy hitlerowcy niszczyli bezwzględnie obiekty ważne dla Polaków. Działania te miały złamać ducha narodu. Nie przyniosło to spodziewanych efektów, a wojna skończyła się klęską III Rzeszy.

Niestety na rekonstrukcję pomnika Józefa Piłsudskiego przyszło czekać kilkadziesiąt lat. Po upadku systemu komunistycznego nowy pomnik postawiono na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego usytuowanego na terenie osiedla „Bloki” zbudowanego przez Niemców w latach 40. Obelisk swoim wyglądem nawiązuje do swojego przedwojennego poprzednika, jednak tym razem wykonano go z granitu.
1126848
Dworzec Ciechanów (Koniec)
Stacja powstała w 1877 podczas budowy kolei nadwiślańskiej Warszawa – Mława. Powstał wówczas również drewniany budynek dworca (identyczny stoi do dziś w Gąsocinie) oraz towarzyszące mu obiekty. Linia była budowana przez okolicznych mieszkańców przez około trzy lata. W 1984 do Ciechanowa dotarła trakcja elektryczna. Stary dworzec został zburzony podczas budowy dworca nowego systemowego.
Trasa oprowadza nas po zabytkach Ciechanowa oraz po wartych zwiedzenia miejscach w Ciechanowie.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta