Chęciny - Oblęborek - Chęciny

Dodano 5 czerwca 2023 przez aplikację Android
Chęciny - Oblęborek - Chęciny
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

305447
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 80,4 km
  • Czas trwania: 6 h 36 min
  • Średnia prędkość: 12,17 km/h
  • Przewyższenie: 177,06 m
  • Suma podejść: 2 033,22 m
  • Suma zejść: 2 029,22 m
  • Data: 5 czerwca 2023
1668131
kościół pw. Narodzenia NMP w Piekoszowie
Sanktuarium w Piekoszowie z cudownym, Piekoszów należał w XIV wieku do rodziny Odrowążów, której staraniem został wybudowany w 1366 roku pierwszy kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Obecny, trójnawowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowano w XIX wieku. W kościele, uznanym za sanktuarium znajduje się XVII-wieczny obraz Madonny z Dzieciątkiem, któremu przypisywane są cudowne moce.
1668132
Ruiny pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim
Pałac został wzniesiony w latach 1645–1650 przez Jana Aleksandra Tarłę. Był bardzo podobny do kieleckiej rezydencji biskupów krakowskich. W rodzinie Tarłów pozostał do 1842 r. W połowie XIX wieku spłonął. Od tego czasu, mimo licznych prób, nie udało się przywrócić jego świetności.
1668133
Kościół pw. św. Marii Magdaleny i Mikołaja w Chełmcach
Wzniesiony w latach 1620–1665 w stylu wczesnobarokowym. Jego fundatorem był wojewoda lubelski Jan Tarło. Świątynia powstała na miejscu kościoła z 2. poł. XIV w., który spłonął w 1620. Nawa budowli jest trójprzęsłowa. Również niższe i węższe od nawy prezbiterium posiada trzy przęsła. Po jego bokach znajdują się kaplice.
1668134
Dwór obronny w Chełmcach
Dwór uważany jest za najstarszy tego typu obiekt w regionie świętokrzyskim. Powstał prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII w. Badacze tego obiektu przypuszczają, że pierwotnie pierwsza jego kondygnacja mogła być dostępna poprzez most zwodzony przerzucony do zbocza po drugiej stronie drogi i nie mieć połączenia z kondygnacją parteru pełniąc dzięki temu rolę kasztelu. Grube mury i małe okienka podkreślają obronny charakter tego obiektu. W niektórych przewodnikach i opracowaniach określany jest również mianem "zboru ariańskiego", jako że i tę rolę pełnił w swej historii.
1668135
Kościół pw. Świętej Trójcy w Ćmińsku
Późnorenesansowy kościół został wzniesiony w latach 1646–1649 z polnego kamienia, a pokryte tynkiem prezbiterium z cegły. W starszej części świątynia jest późnorenesansowa, prezbiterium jednoprzęsłowe, zamknięte półkoliście. Bryła kościoła ulegała przekształceniom podczas rozbudowy w latach 1914-1922.
1668136
Pozostałości Zakładów Wielkopiecowych w Bobrzy
budowę tej największej wówczas polskiej huty z 5 wielkimi piecami, prowadzonej w latach 1828-1831, przerwał upadek Powstania Listopadowego. Całość otoczona okazałym murem oporowym o długości ok. 400 m i wysokości do 15 m. W skład zespołu pozostałości zakładu wielkopiecowego, wchodzą: ruiny dawnej węgielni i hali przygotowania wsadu, dom zawiadowcy zakładu, mur oporowy oraz układ wodny.
1668137
widok na wschód z ulicy Krajobrazowej w Oblęborku
1668139
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęborku
W 1900 r. społeczeństwo polskie ufundowało ze składek majątek w Oblęgorku dla Henryka Sienkiewicza, z okazji 25-lecia pracy literackiej (akt notarialny wręczono mu 22 grudnia 1900 r.). Od maja 1902 do sierpnia 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef, zamieszkując majątek do 1944 r. W 1958 r. dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały państwu dworek, w którym niebawem powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza.
1668140
Aleja Lipowa w Oblęborku
1668141
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strawczynie
Budowę świątyni w stylu barokowym, z fundacji Krzysztofa Gawrońskiego, rozpoczęto w 1629 r., a zakończono w 1685 r. Kościół przebudowano w roku 1835 (zmieniono sklepienie w nawie i dostawiono kruchtę), a w 1974 r. dobudowano część zachodnią. Sklepienie prezbiterium kolebkowo-krzyżowe zdobi ornamentacja stiukowa. We wczesnobarokowym ołtarzu głównym umieszczony jest obraz przedstawiający scenę Wniebowzięcia Matki Bożej pochodzący z XVII w., a nad bramkami rzeźby św. Piotra i Pawła. W świątyni znajduje się kamienna chrzcielnica przy której w dniu 1 listopada 1864 roku został ochrzczony Stefan Żeromski.
1668142
Zespół dworski w Promniku
W Promniku znajdował się zespół dworski z II połowy XVIII w., przebudowany w XIX w. i zwykle tego typu miejsca oznaczam jako atrakcja, Niestety dwór jest w ruinie a park tak zarośnięty, że bardziej niż na nazwanie atrakcją zasługuje na określenie jako przyroda i to bardzo dzika. Umieściłem go jednak w kategorii „praktyczne”, gdyż szkoda czasu i nadkładania drogi na taką „atrakcję”
1668143
Kościół pw. Narodzenia NMP w Bolminie
Kościół wybudowany został w latach 1602–1617 w stylu późno renesansowym, W 1636 r. dobudowana została kaplica od strony północnej, a w XVII w. kościół został powiększony przez dobudowanie od strony zachodniej wieży – dzwonnicy. Przebudowany w XX w.; wewnątrz cenne wyposażenie.
1668144
Dwór Starostów Chęcińskich w Podzamczu Chęcińskim
Dwór w obecnej formie powstał w XVII wieku, gdy po zdobyciu i zniszczeniu zamku królewskiego w Chęcinach postanowiono przenieść siedzibę starostwa do pobliskiego majątku w Podzamczu. Na początku XVIII wieku, w związku z odbudową Chęcin, starosta opuścił Podzamcze, a sam dwór pełnił już tylko rolę folwarku. Współcześnie z pierwotnego założenia zachował się główny budynek (południowy) dworu obronnego, choć znacznie przebudowany i pozbawiony prawie całego wystroju barokowego, z wyjątkiem jednego portalu okiennego z herbem Gryf fundatorów dworu, oficyna (również mocno przebudowana) oraz resztki fosy wykorzystywane obecnie jako staw.
1668145
ogród barokowy w Podzamczu Chęcińskim
Obok dworu znajdują się dwa stawy będące pozostałością dawnej fosy obronnej. Przed wejściem do budynku dla zwiedzających udostępnione są zrekonstruowane malownicze ogrody barokowe w stylu włoskim.
1668146
Brama Triumfalna w Podzamczu Chęcińskim
W odległości ok. 200 metrów od dworu znajduje się ponad 300-letnia aleja lipowa oraz barokowa brama ozdobna, będąca wolno stojącym łukiem triumfalnym wzniesionym na część zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r. Według innych źródeł powstała ona w pierwszej dekadzie XVII wieku z fundacji starosty chęcińskiego Stanisława z Ruszczy, a intencją bramy było uczczenie odzyskania dla katolików kościoła franciszkańskiego w Chęcinach, zajmowanego do 1603 r. przez Braci polskich.
1668147
kościół parafialny św. Bartłomieja w Chęcinach
kościół św. Bartłomieja to późnogotycka murowana hala wzniesiona około 1600, przebudowana w 1. połowie XVII wieku z manierystyczną, kwadratową kaplicą z kopułą z 1614.
1668148
Zamek w Chęcinach
Nad kościołem św. Bartłomieja w Chęcinach wznosi się założony na przełomie XIII i XIV wieku przez Wacława II zamek królewski, który był jednym z pierwszych obronnych obiektów murowanych w Małopolsce. Z budowli do naszych czasów zachowały się charakterystyczne wieże i ściany.
1668149
kamienica „Niemczówka” w Chęcinach
wybudowana w 1570 roku renesansowa kamienica składa się obecnie z trzech kondygnacji: sklepionych kolebkowo piwnic, parteru i półpiętra. Posiada również obszerną sień przejazdową oraz stylowy dziedziniec. W budynku znajdują się między innymi sale wystawowe, także pokoje gościnne oraz otwarte 26 października 2010 roku Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny.
1668150
Kościół św. Józefa i klasztor Bernardynek w Chęcinach
Świątynia została zbudowana w stylu wczesnobarokowym. Jest złożona z dwuprzęsłowej nawy z półkolistą absydą prezbiterialną (pochodzącą prawdopodobnie z XVI wieku) i nowszej części zachodniej. Klasztor powstał pod koniec XVII wieku dla zakonu klarysek, które mieszkały w nim do początku XX wieku. Od 1930 roku klasztor jest własnością sióstr Bernardynek.
1668151
dawny zespół klasztorny franciszkanów w Chęcinach
Powstały z XIV w. z fundacji Kazimierza III Wielkiego obejmuje przebudowany gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP, późnorenesansowy budynek klasztorny z kopułową kaplicą Branickich z 1640 i budynki gospodarcze z lat 1637–1668. Po rekonstrukcji i odnowieniu w latach 1966-1970 w klasztorze znajdował się dom wycieczkowy i restauracja, w 1991 roku klasztor został oddany pierwotnym właścicielom.
1669215
parametry trasy
Po kilku wycieczkach po zachodnich terenach województwa świętokrzyskiego zamierzałem przenieść się w inne rejony, jednakże przeglądając mapy natrafiłem na Oblęborek związany z Henrykiem Sienkiewiczem. Nie mogłem sobie tego darować i szybko zaplanowałem następną wycieczkę. Obierając Chęciny jako miejsce startu wyszukałem ciekawe miejsca znajdujące się między nimi a Oblęborkiem i tym sposobem na trasie znalazło się kilka zabytkowych kościołów i kilka, znajdujących się w lepszym lub gorszym stanie, siedzib szlacheckich. Z tych w lepszych stanie, niewątpliwie był dwór starostów Chęcińskich w Podzamczu Chęcińskim i główny cel mojej wędrówki czyli dworek w Oblęgorku, w którym znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Do tych w gorszym stanie zaliczał się natomiast Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim i dwór w Promniku, przy czym jeśli dla Pałacu Tarłów jakaś nadzieja na lepszą przyszłość jest, tak sytuacja dworu w Promniku jest beznadziejna. Podczas wycieczki, poza planem, zatrzymałem się także na chwilę w Bobrzy, gdzie moją uwagę zwrócił imponujących rozmiarów mur oporowy będący jedną z pozostałości po niedokończonej budowie Zakładów Wielkopiecowych. Między wytypowanymi do obejrzenia obiektami, na trasie wycieczki znajdowało się dużo lasów, łąk i pół uprawnych, przez które prowadziły głównie asfaltowe drogi, poza dwoma krótkimi odcinkami z kamienistą nawierzchnią. Co mnie trochę zaskoczyło podczas tej wycieczki to dość pofałdowany teren. Podczas kilku poprzednich wycieczek po zachodniej części województwa świętokrzyskiego, teren generalnie był płaski natomiast podczas tej wycieczki było sporo wzniesień a największe z nich w okolicy Oblęborka.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Dolina środkowej Pilicy
Dolina środkowej Pilicy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają:...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta