Całodniowa wycieczka - Kraków Podgórze i jego atrakcje

Dodano 8 marca 2023 przez rysowanie
Całodniowa wycieczka - Kraków Podgórze i jego atrakcje
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

289823
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.9
  • Dystans: 5,7 km
  • Przewyższenie: 41,55 m
  • Suma podejść: 77,2 m
  • Suma zejść: 77,75 m
  • Data: 8 marca 2023
  • Lokalizacja: Kraków
1605719
Kładka Ojca Bernatka
Zwiedzanie dzielnicy Kraków Podgórze proponujemy rozpocząć od Kładki Ojca Bernatka. Ten zawieszony nad Wisłą most pieszo-rowerowy łączy Kazimierz z Dzielnicą Podgórze. Sama kładka jest bardzo interesującym miejscem. Rozpościera się z niej piękny widok na rzekę oraz Bulwary Wiślane w Krakowie. Dodatkowo zdobią ją rzeźby, które wyglądają jakby lewitowały. Stała się również czymś na podobieństwo Mostu Pont des Arts w Paryżu, na którym zakochani zawieszają kłódki.
1605720
Rynek Podgórski
Z Kładki Ojca Bernatka klimatyczną ulicą Mostową dotrzesz do Rynku Podgórskiego. W dawnych czasach mieścił się tu tętniący życiem targ pełen kupców sprzedających wyroby z całego świata. Dziś na Rynku Podgórskim ustawiono ławki, na których w cieniu okolicznych drzew odpoczywają mieszkańcy. Rynek z dwóch stron otaczają stare zabytkowe kamienice, a czoło wieńczy pięknie zdobiony Kościół św. Józefa z 80-metrową wieżą.
1605721
“Tęczowe schody”
Z Rynku Podgórskiego skieruj się w górę Wzgórza Lasoty i skręć w ulicę Andrzeja Potebni. Ta zaprowadzi Cię na ulicę Tatrzańską, przy której mieszczą się słynne krakowskie Tęczowe Schody. W ramach konkursu Fresh Zone na festiwalu Grolsch ArtBoom, który odbył się w 2013 r. 55 betonowych stopni pomalowano na różne kolory i wypisano na nich cytaty m.in. Makuszyńskiego i Szymborskiej.
1605722
Park Bednarskiego
Tęczowe Schody zaprowadzą Cię w górę do Placu Lasoty leżącego tuż u bram Parku Bednarskiego. Naszym zdaniem to jeden z najpiękniejszych parków w Krakowie. Jego miejscami szutrowe alejki i nie do końca wystrzyżone trawniki oraz brak wylewającego się z każdego kąta betonu nadają mu wyjątkowego uroku. Park Bednarskiego powstał na dnie dawnego kamieniołomu i jest jednym z pierwszych w Europie przykładów rekultywacji terenów poprzemysłowych.
1605723
Wzgórze Lasoty z kościołem św. Benedykta i z fortem św. Benedykta
Z Parku Bednarskiego skieruj swe kroki na Wzgórze Lasoty zwane też Górą św. Benedykta. Jest ono częścią wapiennych wzniesień Krakowa zwanych Krzemionkami Podgórskimi. Wśród soczystej zieleni skrył się tam mały uroczy biały Kościółek św. Benedykta. Najmniejsz kościół w Krakowie. Otwierany jest dwa razy w roku: w dzień św. Benedykta oraz w pierwszy wtorek po Wielkanocy.

Obok kościoła wznosi się Fort św. Benedykta stanowiący element austriackiej Twierdzy Kraków. Tuż za Kościółkiem św. Benedykta zaczyna się strome urwisko, z którego rozpościera się przepiękna panorama na całe miasto. Wzgórze Lasoty jest idealnym miejscem na krótki odpoczynek wśród zieleni.
1605724
Kopiec Kraka
Ze Wzgórza Lasoty kładką pieszo-rowerową zawieszoną nad Aleją Powstańców Śląskich dotrzesz do podnóża Kopca Krakusa, zwanego też Kopcem Kraka. Kopiec ten wznosi się na wysokość 16 m i rozpościera się z niego niesamowita panorama na całe miasto. Legenda głosi, że jest on mogiłą założyciela Krakowa – księcia Kraka. Przypuszczalnie był miejscem kultu lub strażnicą. O wielkim znaczeniu tego nietypowego wzniesienia świadczy również fakt, iż Kopiec Krakusa widoczny jest z okien zamku na Wawelu.
1610798
Fabryka ,,emalia" Oskara Schindlera
Aby przedostac sie z Kopca Krakusa do Fabryki należy podjechać tramwajem głównie liniami: 3, 6 lub 24. Jest to dawna Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych, w której w okresie II wojny światowej jej właściciel Oskara Schindler zatrudniał do pracy żydowskich robotników. Początkowo stanowili oni dla niego tanią siłę roboczą. Powstanie getta i brutalne akcje deportacyjne uświadomiły mu, że jako dyrektor fabryki ma szansę udzielić tym ludziom pomocy. Dzięki niemu ponad 1000 osób pochodzenia żydowskiego nie trafiło do obozów koncentracyjnych. Obecnie w budynku dawnej fabryki mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa –przedstawiający dzieje Krakowa w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939–1945.
Ceny biletów wstępu do Fabryki “Emalia” Oskara Schindlera:
Bilet normalny : 26 zł
Bilet ulgowy: 22 zł
Bilet rodzinny: 52 zł
Usługa przewodnicka: 160 zł
1610800
Muzeum Sztuki współczesnej “MOCAK”
Muzeum Sztuki Współczesnej mieści się tuż obok Fabryki “Emalia” Oskara Schindlera w miejscu dawnych hal fabrycznych i barakach, w których przebywali uratowani przez Schindlera Żydzi. MOCAK umożliwia odbiorcom aktywne spotkanie zarówno ze sztuką współczesną, jaki i z jej twórcami, kolekcjonerami, komentatorami, osobami odpowiadającymi za jej dokumentację czy ekspozycję.
Ceny biletów wstępu do muzeum sztuki współczesnej “MOCAK”


Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 10 zł
Bilet rodzinny: 43 zł
1610801
Restauracja “ORZO”
Zakończeniem całodniowej wycieczki po Krakowie - głównie Podgórzu, jest pobyt w restauracji “ORZO”, gdzie można zjeść posiłek po długim zwiedzaniu. Restauracja ta znajduje się 2 minuty drogi pieszo od Muzeum “MOCAK”.
Zbiórka przy kładce Ojca Bernatka godz. 10.00

1.Przejście przez kładkę ojca Bernatka

2.Rynek podgórski

3.“Tęczowe schody”

4.Park Bednarskiego

5.Wzgórze Lasoty z kościołem św. Benedykta i z fortem św. Benedykta

6.Kopiec Kraka

7.Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera

8.Muzeum sztuki współczesnej w Krakowie MOCAK

9.Zakończenie wycieczki w restauracji „ORZO”.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta