Błatnia z Brennej (pętla).

Dodano 27 kwietnia 2018 przez plik GPX
Błatnia z Brennej (pętla).
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

121323
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.8
  • Dystans: 15,6 km
  • Czas trwania: 6 h 4 min
  • Średnia prędkość: 2,57 km/h
  • Przewyższenie: 535 m
  • Suma podejść: 1 139,28 m
  • Suma zejść: 1 155,91 m
  • Data: 17 kwietnia 2018
  • Lokalizacja: Brenna
697418
Brenna-skrzyżowanie
W tym miejscu kończy się łącznikowy szlak czarny z centrum Brennej. Łączy się z zielonym szlakiem biegnącym z Równicy na Błatnią
697419
Wielka Cisowa 877m n.p.m.
Szczyt znajdujący się tuż przed Błatnią. Bezleśne wzniesienie którego nazwa związana jest najpewniej z występującymi tu niegdyś cisami. Na zdjęciu widoczny obelisk z okolicznościową tablicą, postawiony przez komunistyczne władze ,upamiętniający śmierć grupy 9 funkcjonariuszy MO i UB, którzy zginęli tu 12 i 13 maja 1946 r. podczas kilkugodzinnej bitwy z NSZ-owskim oddziałem "Bartka" (Henryka Flamego). Tablica została usunięta jeszcze na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, jednak sam obelisk pozostał. Wtedy też obok głazu pojawił się krzyż, postawiony ze wspólnej inicjatywy Urzędu Gminy i mieszkańców Brennej.
697420
Cisowa Wielka - widoki.
Na pierwszym planie Ranczo Błatnia - gospodarstwo agroturystyczne ze stadniną koni. A tuż powyżej , schowane między drzewami Schronisko PTTK na Błatniej.
697421
Ranczo Błatnia
Ranczo Błatnia znajduje się tuż poniżej szczytu Błatniej (917m) na wysokości 852m. n.p.m. wśród rozciągających się przepięknych widoków na dużą część rozległego Beskidu śląskiego. Jest to świetny przystanek i baza na wszelkie spacery po górach, przez Brenną, Szczyrk, Wisłę i Ustroń.
Można tutaj odpocząć przy kominku, zjeść z domowej kuchni jak również pogalopować konno.
697422
Schronisko PTTK na Błatniej (891m n.p.m.)
Powstanie Schroniska na Błatniej datuje się na rok 1926, gdy niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Naturfreunde" z Aleksandrowic wybudowało w tym miejscu drewniane schronisko, które w szybkim czasie zyskało sporą popularność i stało się najczęściej odwiedzanym schroniskiem w okolicy. W czasie II wojny światowej Schronisko zostało zajęte przez wojska niemieckie. Pod koniec Zimą 1944/45, już pod koniec działań wojennych, niemieccy żołnierze zdewastowali budynek, by wykorzystać materiał z jego rozbiórki do budowy pobliskich umocnień polowych. Po II wojnie światowej zniszczone schronisko przejęło PTT, które zajęło się jego odbudową (w tym celu wykorzystano m.in. materiały z budynku gospodarczego). Ponowne otwarcie obiektu nastąpiło już w sierpniu 1945. W późniejszych latach trwał proces rozbudowy schroniska, już pod opieką cieszyńskiego oddziału PTTK. Z okien schroniska rozlega się piękna panorama Beskidu Śląskiego.
697423
Błatnia - węzeł szlaków.
Tuż obok schroniska znajduje się punkt z którego rozchodzi się kilka szlaków turystycznych. Zielony na Równicę, żółty na Klimczok oraz Jaworze, niebieski do Wapienicy oraz czerwony do Jaworza Nałęża.
697424
Między Wielką Cisową a Małym Cisowym.
Widoki na Jaworze z czerwonego szlaku.
697425
Czupel (736m n.p.m.)
Na trasie czerwonego szlaku z Błatniej do Jaworza przez Łazek wznosi się Czupel. Informacje o wysokości są różne. Na miejscu podane jest 736m n.p.m. a na mapach 746m n.p.m. Szczyt jest zalesiony, znajduje się tam kapliczka z drewnianą ławeczką na której widnieje nazwa szczytu oraz jego wysokość.
697426
Szlak Myśliwski.
Przed Czuplem z czerwonego szlaku odbija w lewo Szlak Myśliwski do Brennej Spalonej.
697427
Salamandra
Spotkana na szlaku Salamandra dostojnie pozowała do zdjęć :-) Nie każdy wie iż salamandra ma asa w rękawie. To jad zawierający tosksynę – salamandrynę. Jest on groźny przede wszystkim dla innych zwierząt, wywołując u nich m.in. zaburzenia oddychania, spowolnienie w odbiorze bodźców, paraliż, drgawki, a nawet ustanie akcji serca. Bywały nawet przypadki, że jad salamandry zabił… psa. Człowiek jednak nie ma się czego bać. Jad może jedynie spowodować podrażnienie skóry, spowolnić gojenie ran. Warto pamiętać, by w przypadku dotyku salamandry dokładnie umyć dłonie, można bowiem przez nieuwagę np. zatrzeć sobie oczy, co wywoła pieczenie. Zaradzi mu solidne przepłukanie wodą.
697428
Dworek Myśliwski "Kończakówka
Na niewielkiej polance na południowym stoku góry Czupel, na końcu ulicy Głębiec, znajduje się piękny drewniany dworek myśliwski, zwany potocznie „Konczakówką”.
Został on zbudowany w 1924r. przez Brunona Konczakowskiego kupca, kolekcjonera antyków i militariów oraz pasjonata myślistwa. Jest to dworek w stylu tyrolskim, o kamiennej podmurówce z lokalnego piaskowca, drewnianym piętrze i poddaszu, do budowy którego sprowadzono z włoskich i austriackich Alp drewno limbowe i modrzewiowe. Budowniczy łączyli belki bez użycia gwoździ, na tzw. zacios. Trójkątne szczyty, znajdujące się na zewnątrz zdobione są jelenimi porożami. Podczas wojny w „Konczakówce” mieściła się placówka Abwehry. W latach PRL-u dworek służył osobistościom rządowym z kraju i zagranicy. Wówczas był rabowany, wiele cennych elementów wyposażenia zostało wywiezionych i już nigdy na miejsce nie powróciły. Od 1989 roku dworek pełni rolę ośrodka szkoleniowo - wypoczynkowego Nadleśnictwa Ustroń i obecnie stanowi własność Lasów Państwowych.
697429
Kapliczka Św. Huberta
Nieopodal Szlaku Myśliwskiego obok Dworku Myśliwskiego "Kończakówka" znajduje się kaplica św. Huberta, patrona myśliwych. Wykonana z miejscowego piaskowca godulskiego (zwanego także piaskowcem breńskim).Kapliczkę ubogaca obraz przedstawiający wizerunek patrona myśliwych, wykonany przez Krakowski Zakład Witrażów rodziny Żeleńskich. Kaplicę św. Huberta poświęcił ks. kard. Adam Sapieha. Na uwagę zasługuje ozdoba w postaci rzeźbionej głowy jelenia, w całości wykonanej z piaskowca (oprócz poroża, które jest autentyczne).
697430
Brenna-parking
W centrum Brennej między Biedronką a Hotelem "Kotarz" znajduje się obszerny parking na którym można zaparkować auto przed wyjściem na szlak. My wybraliśmy początkowo szlak czarny w kierunku Błatniej. Początek znajduje się około 70m od parking, przechodząc przez drogę główną w prawo tuż za budynkiem Urzędu Gminy Brenna
Pomysł dreptania na Błatnią powstał spontanicznie, będąc przejazdem w Ustroniu. Trasę trzeba było dobrać do pozostałego dnia a było już grubo po 13-tej. Rzut okiem na mapę i padła decyzja na Brenną i tamtejszy szlak na Błatnią. Po przyjeździe do Brennej znaleźliśmy parking na przeciwko czarnego szlaku zaczynającego się obok budynku Urzędu Gminy Brenna. Pora ruszać.... pierwszy etap wiedzie uliczką między zabudowaniami. Wchodzimy w las, ścieżka wspina się w górę. Przykre... ale ten odcinek szlaku jest zaśmiecony z każdej strony. Po ostrym podejściu czarnym szlakiem docieramy do zielonego z Równicy na Błatnią. Czarny tutaj się kończy a my skręcamy w prawo za zielonym i wspinamy się dalej kamienistą drogą. Po lewej mijamy kilka ostatnich zabudowań (chyba letniskowych) które wyłoniły się za lasem. Szlak skręca w prawo i zatacza łuk. Idąc tak od zakrętu ponad 30min w górę wchodzimy na dużą polanę ze starą murowaną kapliczką na jej początku i kolejną na skraju po drugiej stronie. Za nią wspinamy się stromą kamienistą drogą aż do rozwidlenia na którym odbijemy w prawo. Tym razem łagodnie, ścieżką idziemy jakieś 10min do skrzyżowania z czerwonym szlakiem na Wielkiej Cisowej. Stąd widać już schronisko na Błatniej i poniżej Rancho Błatnia. Po 15min siedzimy już w schronisku na kawce przywitani przez świnkę morską. Na powrót wybraliśmy szlak czerwony prowadzący przez Łazek do Jaworza Nałęża, jednak tam nie dotrzemy. Mijając Wielką Cisową ,Mały Cisowy przed szczytem zwanym Czupel (nie mylić z tym w Beskidzie Małym) odbija w lewo Szlak Myśliwski którym schodzimy do Brennej.Jednak będąc tak blisko Czupla postanowiliśmy go zaliczyć. Trudno szukać na nim tabliczki. Między drzewami znajduje się słupek geodezyjny a obok kapliczka i ławeczka na której widnieje napis: Czupel 736 M. Powrót do Szlaku Myśliwskiego. Schodzimy momentami stromo w dół mijając kamieniołom po lewej, jednak ze szlaku niewidoczny. Po drodze spotkaliśmy salamandrę leniwie przecinającą szlak. Dotarliśmy do skrzyżowania z asfaltową drogą. Poszliśmy w lewo zobaczyć Dworek Myśliwski i Kapliczkę Św. Huberta do których niestety nie można było wejść a jest co podziwiać. Powrót do Brennej już asfaltem. Na dole przy głównej drodze można skorzystać z busa my jednak poszliśmy wzdłuż rzeki do parkingu. Trasa łatwa i przyjemna choć czasem bywały ostre podejścia i zejścia. Długość trasy liczy około 16km a nam z wszystkimi przystankami i w żółwim tempem zajęła ponad 5godz.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta